هر آنچه که می خواهید درباره هارد دیسک بدانید

harddrive_narenji_ir.jpg

برخی می گویند که دور و زمانه هارد درایو ها به سر آمده و سرانجام به دست SSD به قتل خواهند رسید. اما من فکر می کنم که هنوز داستان تکنولوژیی که بابت یک ترابایت فضای ذخیره فقط 100 هزار تومان از شما می گیرد، هنوز به پایان نرسیده است.

 

هنوز سالهای زیادی باقی مانده است که SSDها بتوانند از نظر امنیت و اعتماد و همچنین قیمت، جایگزین هارد دیسک های قدیمی شوند. کمی منصف باشید، هارد دیسک ها بر روی میز و یا کامپیوتر همه شما جا خوش کرده اند و از حجم عظیمی از خرت و پرت های شما را (از قبیل فیلم های HD، عکس های حجیم، موسیقی ها و هر چیزی که فکرش را کنید) محافظت می کنند. کاری که ممکن است در خور شان و شخصیت SSD گرانقیمت و ظریفتان نباشد.

 

برای خواندن اصل ماجرا به ادامه مطلب برويد.

 
hdhead_narenji_ir.jpg 

آنچه که در زیر پنهان است
هارد درایو را به این دلیل HDD می گویند که خلاصه شده عبارت Hard Disk Drive یا گرداننده دیسک سخت است. درون یک هارد درایو شما چیزی به نام «پلاتر» دارید که یک سطح مغناطیسی برای ضبط اطلاعات است و با سرعت بسیار زیادی به دور خود می چرخد. یک ابزار هم به نام هد در سراسر صفحه مغناطیسی حرکت می کند و کار خواندن و نوشتن اطلاعات را انجام می دهد. کار هارد از این نظر مشابه گرامافون است. اما تفاوت اصلی در این است که نوک هد هرگز با صفحه مغناطیسی تماس ندارد.

 

هارد درایوها به طور معمول در اندازه های 1.8 اینچی، 2.5 و 3.5 اینچی تولید می شوند، اماممکن است در اندازه های بزرگتر و کوچکتر از این هم دیده شوند. 3.5 اینچی ها در کامپیوتر های رومیزی به کار می روند و 2.5 اینچی ها مخصوص لپ تاپ هستند. 1.8 اینچی ها هم در iPod کلاسیک، مک بوک ایر و برخی ابزارهای پرتابل کوچک کاربرد دارند. این اعداد نشان دهنده قطر پلاتر به کار رفته در آن هارد درایو هستند.

 

یک درایو هرچه تعداد پلاتر بیشتری داشته باشد، توانایی نگهداری حجم بیشتری از اطلاعات را خواهد داشت. اما در این میان هنوز برخی محدودیت ها در خصوص تعداد و حجم اطلاعات پلاتر ها وجود دارد. هارد درایوهای پرظرفیتی که در کامپیوتر های رومیزی مورد استفاده قرار می گیرند می توانند تا 4 پلاتر داشته باشند. بسیاری از مدل های 3.5 اینچی و برخی از 2.5 اینچی های ویژه 3 پلاتر دارند. اما اغلب 2.5 اینچی های لپ تاپ و تمام 1.8 اینچی های پرتابل به دو پلاتر محدود می شوند.

 
svg2raster.jpg

ممکن است فکر کنید در هارد 1 ترابایتی و یا غول های 1.5 و 2 ترابایتی که توسط هيتاچی و سی گیت تولید شده اند، با توده ای از پلاتر ها مواجه ایم. تکنیک استفاده شده در این هاردها به PMR یا ضبط مغناطیسی ستونی مشهور است که به ما این امکان را می دهد که بر روی پلاتر تا 10 برابر اطلاعات بیشتری ضبط و نگهداری کنیم. روش کار بدین صورت است که اطلاعات بصورت عمودی (ستونی) بر روی پلاترها ضبط می شوند، در حالی که در گذشته به صورت افقی (سطری) این کار انجام می شده است. اما اطلاعاتی که به این صورت نگهداری می شوند، در برابر پاک شدن و آسیب دیدن بسیار حساس و شکننده هستند. برای درک بهتر به عکس بالا و ویدئوی جذاب زیر نگاهی بیاندازید.

 

این همه اعداد و حروف چه معنی دارند؟
اگربه برچسب هارد دیسک ها دقت کرده باشید ممکن است به کلماتی از قبیل IDE، SATA و PATA برخورده باشید و یا خصوصیاتی مانند 5400RPM یا 7200RPM را مشاهده کرده باشید. همچنین اندازه های مختلفی چون 3.5 اینچ، 2.5 اینچ و 1.8 اینچ برای آنها ذکر می شود. حسابی گیج کننده است؟ همه این اطلاعات چه معنی می توانند داشته باشند؟

 

RPM در هارد دیسک ها دقیقا مترادف با معنی آن در اتومبیل است: تعداد دور در دقیقه. این عدد در هارد دیسک ها بسیار مهم است، زیرا سرعت چرخش بالاتر به معنی سرعت خواندن و نوشتن بیشتر است. 7200RPM سرعت استاندارد هارد دیسک کامپیوترهای رومیزی است، اما مدل های ویژه ای با سرعت های 10,000RPM و 15,000RPM هم برای کاربردهای حرفه ای تولید می شوند. هارد لپ تاپ ها به علت اندازه کوچک شان،عموما 5400RPM سرعت دارند. اما می توانید مدل های 7200RPM را هم بیابید، ولی باید مقداری از شارژ لپ تاپ تان را فدای سرعت بیشتر هارد تان کنید.

 

RPM را شاید بتوان مهمترین عامل کارایی هارد دیسک دانست. وقتی هارد با سرعت بیشتری بچرخد، اطلاعات بیشتری در واحد زمان قابل خواندن و نوشتن هستند، این امر همچنین امکان دسترسی سریعتر به اطلاعات را فراهم می کند. در سرعت های بالا، هد برای رسیدن به اطلاعات درست دچار وقفه نمی گردد و سریعا خود را به محل مناسب می رساند. زمان جستجوی هارد هم عبارت است از مدت زمان مورد نیاز که هارد هد را به محل مناسب برای خواندن و نوشتن اطلاعات برساند. هارد های با کیفیت و گرانقیمت زمان جستجویی در حد 2 میلی ثانیه دارند و برای هارد های معمولی موجود در بازار این زمان به 9 میلی ثانیه می رسد. بافر هارد هم نشان دهنده میزان اطلاعاتی است که قبل از استفاده cache می شوند و هر چه میزان آن بیشتر باشد هارد با سرعت بالاتری به درخواست های سیستم پاسخ می دهد. هارد های معمول موجود در بازار با بافرهای 8، 16 و 32 مگابایت ارائه می گردند، اما برخی هارد های ویژه را با بافرهای بسیار بالا هم ( حتی تا یک گیگابایت ) می توان یافت.

 
hdcables_narenji_ir.jpg 

آنها چگونه وصل می شوند؟
ابزارهای بسیاری برای اتصال هارد دیسک به مادربورد وجود دارند. اما تا چند سال پیش در بازار هارد دیسک ها ATA -اتصال با تکنولوزی پیشرفته- استاندارد حکمران بود. این اتصال عبارت از یک سوکت 16 پین بود که کنترل هارد دیسک را در اختیار مادر بورد قرار می داد. البته قبل از اینکه SATA پا به عرصه بگذارد، رابط ATA صاحب برادر دوقلویی به نام Parallel ATA هم شد.

پس از آن، ATA به دفعات دچار بازبینی ها و ارتقا های متعددی شد که به آن اجازه می داد با هارد های حجیم تر و سریعتر هم به راحتی کار کند. ممکن است هارد هایی را دیده باشید که بر روی آنها عبارت Ultra ATA درج شده است. این دسته از رابط ها امکان جابجایی اطلاعات را با سرعت 133 مگابیت بر ثانیه مهیا می ساختند. ATA در میان عموم به IDE هم مشهور است، اما همان نام ATA توصیف دقیق تری برای این رابط است. اگر درون کامپیوترتان را نگاهی انداخته باشید ممکن است این نوع رابط را دیده باشید. تشخیص این رابط هم بسیار آسان است، کابل های نواری عریضی که فضای زیادی را هم اشغال کرده اند، همان کابلهای ATA هستند. نوع دیگری از کابل ها که ممکن است نام آن برایتان اشنا باشد، رابط های SCSI (اسکازی) هستند که در زمان حکومت ATA/IDE، به طور معمول برای مقاصد تجاری و یا سیستم های با کاربری ویژه استفاده می شدند. یکی دیگر از دردسرهای رابط های ATA/IDE تنظیمات Master/Slave و نحوه کار با آنها بود که با ظهور SATA این مشکل هم رفع شده است.

 

در چند سال اخیر استاندارد SATA برای هارد دیسک ها استفاده می شود که دنیایی کاملا متفاوت از ATA است. این رابط ها از اولین ابزار هایی بودند که به سرعت 1.5 گیگابیت بر ثانیه دست یافتند و هم اکنون با سرعت 3 گيگابیت بر ثانیه کار می کنند. البته چیزی نمانده که به سرعت 6 گیگابیت بر ثانیه هم دست پیدا کنند. این کابل ها نازک ترند و جای کمتری از کیس را اشغال می کنند، که این امر باعث مرتب تر بودن داخل کیس و گردش هوای بهتر در آن می شود. با استفاده از این استاندارد، دیگر نیازی به تنظیمات پیچیده و گیج کننده ندارید و کار با آن بسیار راحت تر است. امروزه برخی از ابزارهای external هم از نوع خاص SATA با نام eSATA استفاده می کنند که e مخفف همان external یا بیرونی است که امکان استفاده از سرعت بالای SATA را بصورت پرتابل و بیرونی فراهم می کند. چیزی نمانده که eSATA هم به استانداردی شبیه USB و با سرعت بسیار بالاتر از آن تبدیل گردد.

 

زمان جستجوی بالا، چیزی کاملا متفاوت با زمان انتقال بالا است. اولی نشان دهنده مدت زمانی است که اطلاعات مورد نظر در هارد پیدا می شوند و دومی نشان دهنده مدت زمانی است که این اطلاعات به مقصد منتقل می گردند. اگر بخواهیم این موضوع را به شکل ساده توضیح دهیم، یک هارد با رابط کم سرعت و زمان جستجوی سریع بهتر است برای جاهایی که تکه های کوچک اطلاعاتی را مرتبا جابجا می کنند بکار گرفته شود و هارد با رابط پرسرعت و زمان جستجوی کندتر بدرد کسانی می خورد که همیشه حجم بالایی از اطلاعات را انتقال می دهند.

 

چرا هاردها می میرند؟
به یاد دارید که گفتیم هد در حالت عادی هیچ گاه سطح پلاتر هارد را لمس نمی کند؟ هنگامی که هد با سطح پلاتر تماس پیدا کند در اصطلاح به آن شکستگی هد می گوییم (ویدئوی بالا را ببینید). به طور معمول هد بر روی کیسه کوچکی از هوا حرکت می کند، اما برخی ذرات ریز باعث می شوند هد بر روی دیسک کوبیده شود، این اتفاق در سرعت های چرخش بالاتر بیشتر اتفاق می افتد و تاثیر شدید تری هم بر هد و پلاتر می گذارد، زیرا ضربه آن مانند این است که هد دفعات بیشتری بر سطح پلاتر کوبیده شود. قطعات ظریف مکانیکی با این اتفاقات سرانجام به پایان عمر خود می رسند، چیزی که معمولا با نام میانگین عمر شناخته می شود. متاسفانه هنگامی که عمر درایو شما به پایان می رسد دیگر کاری جز خرید یک هارد جدید از دستتان بر نمی آید. مگر اینکه مشکل ایجاد شده برای هارد شامل موارد گارانتی تولید کننده باشد.

 

و مهمترین چیزی که در مورد هارد ديسک باید بدانید، این است که از خرت و پرت هایتان حتما نسخه پشتیبان تهیه کنید، ممکن است هارد دیسک ها با هیبت و مقاوم به نظر بیایند، اما این به این معنی نیست که آنها هیچ نقطه ضعفی ندارند.

 

منبعبحث و نظرات

1 رای

خسته نباشی خوب بود به نظر من عمر ای هارد درایو ها به این زودی ها تموم نمیشه


1 رای

با نظر شما موافق نیستم به نظر من مسئله فقط قیمته


1 رای

ممنونم از مطلب مفیدتون ، سایت خیلی خوبی دارید .


1 رای

از اون روزي که استاد تو دانشگاه عکس يه کمپرسور يخچال رو نشون داد و گفت به زودي هاردهايي هم با ظرفيت يک گيگابايت به بازار خواهند آمد تا الآن خيلي نگذشته. ولي دنياي ذخيره اطلاعات چه قدر عوض شده.
پ.ن:فکر کنم چيزي نگذره که هاردهاي 2ترابايتي هم LowDiscSpace بدن! همونتوري که هارداي 1.8GB 17GB 70GB 300GB يه روزي اين بلا سرشون اومد!


1 رای

سلام
با تشکر از نطلب فوق العاده مفید و کاملتون.
با اجزاه با ذکر منبع مثل همیشه از مطالبتون استفاده میکنم!

ممنون


1 رای

لول
امنیت و اعتماد اطلاعات تو SSD ها که خیلی از HDD ها بیشتره


1 رای

من الان 1 ترابايت دارم و هنوز low Disk Space ام. بعید مي دونم براي این يک مشکل راهي پیدا بشه Sad


1 رای

فوق العاده جالب بود بسی بهره مند شدیم خواهشمندم اشتباه بسیار جزیی را بر طرف فرمایید

اتومبیل را جایگزین اتوموبیل فرمایین

با تشکر


1 رای

> سلام
> اگه موافق باشید با هم تبادل لینک کنیم.
> نام: دانلود کتاب و نرم افزار
> لینک:
> http://download110.com
> بعد از اطلاع شما، لینک شما در کمتر از 24 ساعت در سایت ما قرار میگیرد. و به
> شما خبر داده میشود.
> لطفا لینکتان را همراه نام انتخابی خود برای ما بفرستید.
>
> [email protected] موفق باشید
> download110.com


0 رای

نمی‌دونم نظرات را می‌خونید یا خیر! ولی فکر کنم توی قسمت سرعت کابل‌های ساتا! اشتباهی رخ داده! گیگابیت بر ثانیه دیدم! باید مگابیت بر ثانیه بشه! Smile

ممنون!


1 رای

دوست عزیز بهداد
اشتباهی پيش نیومده. وقتي کابل هاي آتا 133 مگابيت بر ثانيه هستند، ساتا نبايد حد اقل 1 گيگابيت باشه؟ ضمنا فکر نمي کنی 3 مگابیت براي هارد خيلي کم باشه؟


1 رای

سلام به همگی
بسیار جامع بود مخصوصا ًبا وجود ویدئو
ممنون


1 رای

عباس جان،‌فکر کنم اشتباهی تایپ کردم!‌منظورم بعدش بود!
یعنی:
این رابط ها از اولین ابزار هایی بودند که به سرعت 1.5 گیگابیت بر ثانیه دست یافتند و هم اکنون با سرعت 3 مگابیت بر ثانیه کار می کنند. البته چیزی نمانده که به سرعت 6 مگابیت بر ثانیه هم دست پیدا کنند.
اینم انگلیسیش از گیزمودو
first-gen devices ran at 1.5Gbps, but now they're up to 3Gbps, and are on the road to hitting 6Gbps. Also
شما اشتباهی مگابیت نوشته‌اید. Smile
در هر صورت ممنون.
ضمنا من این مطلب را یکم ویرایش کردم، یه مقدار جمله‌بندی را تغییر دادم و مشکلات تایپی مثل Non-Joiner و ... را درست کردم، فکر کنم بهتر باشه بهش یه نگاهی بندازید.
روی سیستم ایرانه!


1 رای

thanks , it was helpful .


1 رای

در مورد buffer چيزي ننوشتين،ميشه توضيح بدين ؟


1 رای

سايت شما بسيار جامع از مطالب خوب و خواندني است،من به نوبه خودم از شما به خاطر مطالب ارزنده تان متشکرم و آرزوي توفيقات روز افزون براي شما دارم و اميدوارم به اين رويه خود ادامه دهيد.


1 رای

بسيار عالي بود با توجه به اطلاعات در مورد سرعت هاردها متشكرم


1 رای

لطفا معنیsata-ata بگویید مخفف چیست


1 رای

سلام. لطفا در مورد cpu و Ram و بقیه چیزهای کامپیوتر توضیح کامل بدهید

با تشکر


1 رای

خيلي خوب بود چون من هميشه sata و ata رو اشتباه ميكردم.ممنون


1 رای

اطلاعات این سایت واقعا حرف نداره ولی به نظر من دیر به دیر به روز میشه ! نمی دونم شاید من به دلیل دسترسی آسانم به اینترنت زیاد سر مس زنم ولی به هر حال خسته نباشی .


1 رای

خیلی عالی بود خدا قوت.


مقاله بسیار جالبی بود. موفق باشید.


مطالب سخت افزاری بیشتر و قلقها را لطفاً در سایت قرار دهید


بسیار ممنون از اطلاعات مفیدتان.


بسیار عالی بود من این طلاعات را برای تحقیقم استفاده کردم


معلومات که شمابه نشر رساندید تسیار عالی بود


سلام
خسته نباشی، مرسی!
مشتونم خواهش کنم اون ویدئوی اولی که واسه هاردای PMA گذاشتی برام بفرستی به میلم؟ آخه من پایان نامم روی یه سری از موادیه که سی گیت واسه ساخت همین هاردا استفاده میکنه، دوس دارم ببینمش و دداشته باشمش، اینجا نمیتونستم ببینمش
ممنون
موفق و شاد باشید


سلام خسته نباشین ممنون از مطالب مفیده که در اختیارمون قرار دادین


چرا هارد 1tb فقط 500gig آن پارتیشن بندی میشه؟
آیا امکان داره که کامپیوتر من در یک مرحله هارد را ساپورت نکنه؟
ممنون میشم اگه جواب بدید.


سلام مطالبتون جالبه می خواستم درمورد هارد یه تحقیق ارایه بدم ازتون کمک می خواستم


اجازه بديد فقط به سليقه و خلاقيت خلاصه نكنم.
به نظر ميرسه نارنجي از معدود سايت هاييه كه استراتژي داره.
البته شايد پيشنهادهايي هم وجود داشته باشه اما ... تبريك ميگم
اميدوارم رو به پيشرفت بمونين.


http://www.sepidi.com
خیلی کامل و زیبا توضیح دادین. ممنون
http://www.sepidi.com


سلام
واقعاگ زحمت کشیدی دستت درد نکنه
من شنیده بودم داخل هارد هوا نیست و خلا حکم فرماس ولی 1 بار هارد خودم رو مجبور شدم باز کنم تا به 1 نفر ثابت کنم این حرف از دهن تعمیر کارای گارانتی در اومده تا کسی داخل هرد رو باز نکنه چون خیلی اوقات هد هارد گیر میکنه و با 1 تکون دادن ساده البته با دقت که روی دیسک خط و خش یا حتی اثر انگشت هم نیوفته واسه همین دوست دارن در این حالت خودشون بازش کنن و...که راحت بتونن هزینه تراشی کنن خلاصه هارد رو باز کردم جلوش ودوباره بستم خیالش که راحت شد توش خلا نیست مجبور شد شرطی که گذاشته بودیم یعنی 1هارد250گیگ ساتا2 سامسونگ که اون موقع نسبتا" پرظرفیت ترین بود راواسم بخره در ضمن اون هاردی که بازش کردم هنوز سالمه و کار میکنه


راستی 1 نکته که من تو این مقاله ندیدم اینه که هترد های ساتا و ساتا2 پشتشون 1 جمپر داره که در حالت وصل سرعت1.5mps, حالت قطع یعنی برداشتن جامپر سرعت3mpsرا در صورت پشتیبانی مادربورد عوض میکنه3mbsاول اشتباه نوشتم حوصله اصلاح متن را هم ندارم دوستان معذرت


سلام عباس جان با خود ویندوز پارتیشن بندی میکنی یا با برنامه؟
آره امکان ساپورت نکردن بایوس از 1ترابایت کامل هست ولی احتمالا این مشکل اگه مربوط به بایوس باشه با پروگرام کردن و آپ دیت کردن آن حل میشه من توصیه میکنم اگه لازم به این کار شد آنلاین این کار رو نکنی


عباس جان امکان اینکه شما با 1 ترابایت low spaceداشته باشی کمه احتمالا low spaceمربوط به پارتیشنی هست که سیستم عامل رو نصب کردی مثل ویندوز که من براش با هارد1ترابایتی حداقل30گیگ رو واسش در نظر میگیرم خودم آرشیو دارم و با کلی موزیک و ویدیوی با کیفیت هم هنوز نتونستم رو 500 گیگ هشدار low space...رو ببینم


عارف

واقعا جالبه


سایت خوبی دارین آرزوی موفقیت براتون میکنم.
اما سایتی که BBC تبلیغش رو میکنه بایست فرهنگ اصتلاحاتش خیلی وسیع تر از این حرف ها باشه....!


یه سوال دارم.چرا هارد 1TB ظرفیتش در داخل کامپیوتر کمتر از 1 است؟ ظرفیتش چند گیگا بایت است؟


سلام مطلب خوبی بود فقط اگر می شود در مورد همه ی مطالب یا اجزای کامپیوتر بهترین و استانداردترین نوع را معرفی کنید


سلام
واقعاً ازتون(سایت نارنجی) تشکر می کنم اطلاعات بروز و کاملی ارائه می دید .
اگه فیلم کوتاه و یا کلیپی از داخل هارد دارید لطفاً برام بفرستید (آقای واحدی )
با تشکر


سلام آيا بههيچ وجه نميشوشود اطلاعات هاردي را كه گازش خالي شده بدست آورد...لطفا منو راهنماي كنيد...با تشكر


لطفآ در باره این که زمانی که هارد دسک ما به حالت داینمیک قرار بگیرد چی نواقص داره و چگونه میتوانیم به حالت اولی ان برگردانیم.
پربیننده ترین های ماه

تیم نارنجی

تمام حقوق برای نارنجی محفوظ است. ارجاع و استفاده موردی از مطالب در دیگر سایت ها و رسانه های الکترونیک تنها با ذکر نام نارنجی و درج لینک
به همان مطلب در نارنجی مجاز است. ذکر مطلب در رسانه های چاپی فقط با کسب اجازه قبلی مجاز است.

© 2007 - 2014 Narenji.ir

توسعه و میزبانی: پات شرق