ترول

کتاب نارنجی ترول (Troll) یک اصطلاح اینترنتی است و به کسانی اطلاق می‌شود که در جوامع آنلاین مثل فروم‌ها یا بخش کامنت‌های یک سایت، پیام‌هایی بی‌ربط، ناراحت کننده و فتنه آمیز ارسال می‌کنند با این هدف اصلی که بقیه را وادار به عکس‌العمل‌های احساسی کنند و باعث بحث‌های بی‌ربط به موضوع اصلی شوند. این کلمه می‌تواند هم به شکل اسم برای فرد ارسال کننده بکار رود و هم به شکل فعل برای خود عمل (مثلا ترول‌وری یا ترول کردن).


برای مثال ممکن است یک نفر عمدا در مطالب خودش غلط دیکته‌ای بگذارد تا دیگران را تحریک به صحبت در این مورد کند یا اگر هوش بیشتری داشته باشد، در متنی که ظاهرا تلاش می‌کند غلط‌های دیکته‌ای و دستوری دیگران را اصلاح کند چند غلط بگنجاند تا بقیه شروع به دادن جواب‌های احساسی کنند و بحث از موضوع اصلی منحرف شود. در شکل‌های مفهومی، ممکن است یک نفر در مورد خلقت جهان و نظرش در این باره حرف بزند یا در یک سایت با مطالب فنی، بحث تکراری مقایسه لینوکس و مک و ویندوز را بدون ربط به پست اصلی و بدون دلایل منطقی و فقط به قصد دعوا، مطرح کند.


در اینباره که چرا بعضی‌ها ترول‌ورزی می‌کنند نظرات مختلفی هست ولی سندروم‌های رفتار ضداجتماعی و حس کنترل بر احساسات دیگران از طرف آدم‌های ضعیف، از تئوری‌های ارائه شده هستند.


تصویر مرتبط با ترول در فرهنگ اینترنت این تصویر است:

که اولین بار در دویانت آرت معرفی شد و بعد از راهیابی به ۴چن کاربرد اصلی‌اش را پیدا کرد و تبدیل شد به زبان مشترکی برای ترول‌ورزان سراسر جهان.


توجه زیاد به این مفهوم در اینترنت از سال ۲۰۰۸ به بعد، باعث شد که استفاده از آن در خارج از اینترنت هم معمول شود. نیویورک تایمز ترول را به شکل «دستکاری تعادل روانی دیگران» معرفی کرده. در یک نمونه مشهور از ترولی که دنیای سایبر و دنیای واقعی را به هم پیوند می‌زد، یک نفر ترول گر شاغل در بخش مالی اخبار یاهو، بعد از دیدن بحث‌های تجاری جاری در یک فروم اقتصادی در مورد یکی از شرکت‌های مخابراتی کالیفرنیای آمریکا، خبری را روی یاهو فرستاد که نسخه دستکاری شده مطلبی از خبرگزاری اقتصادی بلومبرگ بود. بر اساس این خبر تحریف شده، یک شرکت قرار بود شرکت مخابراتی آمریکایی را بخرد و همین ترول باعث شد سهام شرکت آمریکایی ۳۱٪ بالا برود و بعد از افشای دروغ بودن خبر، شدیدتر از قبل سقوط کند. چیزی که در این میان به ترول‌گر رسید، خنده بیمارگونه بود از ناراحتی و اعصاب خوردی دیگران.


پیروزی یا عدم پیروزی ترول و از آن مهمتر ادامه فعالیت ترول‌گر در یک محیط وابسته به رسیدن یا نرسیدن سوخت به ترول است. اگر آدم‌ها کنترل احساساتشان را از دست بدهند و درگیر جنگ‌ها، بحث‌ها و اعصاب‌خوردی‌هایی بشوند که ترول را خوشحال می‌کند، ترول به کارش ادامه خواهد داد. این فهم و درک کاربران یک جامعه است که باعث می‌شود کسانی که دنبال دعوا هستند در اینکار موفق شوند یا نه. در صورت امکان فنی، دادن منفی به کامنت‌های بی‌ربط و بی محتوا یا بی‌توجهی به آن‌ها می‌تواند ترول‌ها را از کنترل احساسات شما ناامید کند. نکته مهم این است که هر گونه بحث منطقی با ترول بی‌نتیجه است چرا که ترول فقط به دنبال ناراحت کردن شما است نه قانع کردن تان.


قانون چهاردهم اینترنت: با ترول ها بحث نکنید چون به معنی پیروزی آن ها است.بحث و نظرات

ساینا

با سلام خدمت همه دوستان
مطمینا دوستان زحمتکش نارنجی این سایت و مطالبش رو برای اتلاف وقت خودشون و ما تهیه نمی کنند . این ما هستیم که با استفاده درست ، همراهی و همفکری هم نارنجی رو تشویق میکنیم که کیفیت کارش رو بالاتر ببره و هم اینکه ما کاربرها به عنوان افرادی فهیم و مشتاق رشد فکری و اخلاقی بیشتر مورد احترام خواهیم بود!
بهتر نیست به نظرات هم احترام بزاریم و بجای طرح مسایل خارج از موضوع به پربارتر شدن بحث کمک کنیم؟!


بنظر می رسد که آزادی بیان در هر حال غنیمتی برای همه است. خوب یا بد باید بپذیریم.


این یارو vision کیه اینقدر حرف می زنه
فکر کنم نوعش رو کشف کردن احساساتی شده
20 تا پیام داده مردیکه ... ترول


من عادت ندارم کامنت بزارم ولی ایندفعه که کامنتای دوستانو خوندم از خنده رودمن شدم.
خارج از بحث ترون, ما ایرانیا بلد نیستیم عقاید مخالفو بپذیریم؛مثلا تو سایت goal.com فارسی, طرفدارهای تیم ها یه ضرب فحشای رکیک نثار هم می کنند ,ولی گل دات کام انگیلیسی تا حالا ندیدم کسی حرف رکیک بزنه !
همه ما این شکلی هستیم این تو فرهنگ ما متاسفانه نهادینه شده ؛ تا وقتی هم که خودمونو درست نکنیم نمی تونیم توقع سیاست و اقتصادو ... درست داشته باشیم.


samirx

مثلا همون مطلبت راجع به کشف اکسیژن
و خیلی از پست های دیگت ببین چند تا نظر کارشناسی و
مرتبط با موضوع وجود داره خوب اگه کسی اون جا ترول ورزی
نکنه که سایت کسل کننده میشه
باید قبول کنی که همه مطالبت به تنهایی اون قدر جذاب نیس
که ما بخوایم هر روز وقت بذاریم و بهش سر بزنیم
خیلی از مطالبت با وجود نظرات کاربراته که جذاب میشن
و ما رو وادار به خوندنشون می کنن


مصطفی محمدی

نارنجی خودش همیشه از ترول کردن برای بالا بردن تعداد کامنت های مطالب اش استفاده میکنه، "نظر شما در مورد جنگ X با Y چیه؟" علت اصلی اینهمه کامنت بی ربط خوده نارنجیه و بیشترین استفاده رو خود نارنجی می بره.
البته جای تعجب نداره نارنجی که خودش شروع کننده بازی ترول ها بوده بیاد بگه بعضی ها پای مطالب ما ترولینگ می کنند، بهشون اهمیت ندین! چون بنا به یک مثل قدیمی بهترین راه برای متهم نشدن به دزدی اینه که تند تند بدوی و بلند بلند بگی "آی دزد، آی دزد" و وانمود کنی که به دنبال دزد هستی و ملت هم به خودشون میگن کسی که به دنبال دزده قطعا خودش دزد نیست!


mostaFa.360

وقت طلاست چرا باید بیهوده وقتمونو تلف کنیم، واقعاً حیفه ، حیف. نارنجی برای این موضوع حتماً یه فکری بکش.


این پست یکی از قشنگ ترین هایی بود که تو نارنجی خوندم.قشنگیش هم به این بود که خودش هم اسیر این اشخاص شده. واسم یه سوال پیش اومد، معادل ترول میتونه این باشه؟ : سادیسم اینترنتی؟


یه روز به چنتا دیوونه میگن :((فرض کنین اینجا مایتابس و شما هم سیب زمینین.))..همه دیوونه ها شروع به یالا پایین پریدن میکنن..بجز یکی. اونو آزادش میکنن. بعد از یه مدت ازش میپرسن:((حالا بی شوخی...اونروز چرا تو قابلمه بالا پایین نپریدی.))
جواب میده:((آخه من ته گرفته بودم.)) D:


حتما آلفا Smile یکی یکی می ریم سراغشون و ریج فیس ها هم بدون شک همه تو نوبت هستن.


هادی تی جی

ممنون جادی جان! بابت این مطلب مفیدت...
فقط کاشکی معادل انگلیسیه این کلمه رو هم می نوشتی که لااقل بدونیم چطور بخونیمش(Tarvol , Torool , Torvol , tarval , ...)...


حتما Smile با کمال علاقه ولی یکی یکی. در ضمن بخشی از قوانین قابل نوشتن توی این سایت نیستن Smile


مسعود

نه


سامان

شما واقعا یک ترولی خقط اسپم میکنی و به هیچ دردی هم نمیوری نارنجی نظارت کن.................


-6 رای
samirx

این جا یک فروم اختصاصی برای معرفی یک گجت خاص نیس
ای جا یک سایت خوشگل و خوش اسم به نام نارنجیه که
مدیر های با شعور و لایقی مثل شما داره که به
کاربراتون احترام میذارین و کامنت هاشونو بدون تایید نمایش می دین
و همچنین بهترین کاربرا تو کل دنیای اینترنت که
خیلی باحالن و حتی جر و بحث ها و کل کل هاشونم
تو سایت خیلی جالب و خنده داره و
اصلا ازاردهنده نیست


-8 رای
samirx

سلام نارنجی مطلب خوبی بود ولی یکم توهین امیز
این درسته که کسی که پست ها و کامنت های نامربوط میذاره
اسمش تروله ولی همه ترول هاادم های بدی نیستند و قصد بدی
هم ندارند
تو حق نداری مثل همین چیزایی که راجب کاربران فیس بوک
می گن که مثلا افراد ضعیفی هستند و توانایی روابط اجتماعی
قوی ندارند بگی که ترول ها افراد ضیفی هستند
و حس ضداجتماعی و ازین جور حرفا دارند
چه اشکالی داره افراد بعضی وقت ها بیان تویه
بعضی پست ها که زیاد جای حرف کارشناسی نداره نظرات
چالش بر انگیز بذارن و به اصطلاح ترل ورزی بکنن
هم آماره بازدید کننده تو بالا می ره هم اونا سرگرم میشن


توی خود بحث نگفته که هر کسی که منفی بده ترول هست بلکه گفته به کسانی که ترول هستند و کامنت بی ربط می ذارن منفی بدین
البته حق با ساینا هم هست به نظر من هم بعضی ها هستند که فقط بی خودی منفی میدن و هیچ دلیلی هم نمی یارن که چرا به این کامنت منفی می دن که به نظر من ترول نیستن


Hossein

الانم که ماشالا کم نیست اینجا


ساینا

تو همین نارنجی ترول هایی هستند که به جای بحث مستند و ارایه پیشنهادات بهتر فقط منفی میدن! البته تنها هنرشون هم فقط همینه !


نی نی نا نا

بعضی موقع ها با چنتا از بچه ها سر کلاس اینکارو میکردیم آخه از مطلب خوشمون نمیومد استادشم خشک بود ماهم حسابی بچه ها رو مینداختیم به جونش !


سن معیار خوبی نیست دوستان. البته کلا آدم ها نیاز به هویت دارن و داشتن یک هویت منفی بهتر از نداشتن هیچ هویتی است Smile زیاد نباید سخت بگیرین. راستش نمی دونم چند سالته ولی اگر از یک سنی گذشته باشی، جوونی رو درک می کنی. دوره ای که آدم ها دوست دارن دیده بشن. حتی با بد بودن Smile اشکالی هم نداره و یک دوره ای از کودکی است که می گذره با هویت پیدا کردن آدم ها Smile


ترول‌کردن فقط به بحث انداختن بین کاربرا گفته نمی‌شه
مثلن این سایتُ نگاه کنین که تکنیک‌های مختلفشون گفته:
http://yougotrickrolled.com


سلام

گاهی وقتها که اخبار رو از طریق خبرگزاری ها پیگیری می کردم در قسمتی که خوانندگان نظر می دادند با غلطهای املائی مواجه می شدم که واقعا نمی دانستم که این فرد نمی داند یا به عمد به اشتباه می نویسد.

سایت شما یک مشکل کوچک هم دارد و ان افرادی است که "نظر" می دهند.
بحق تعدادی از انها در پی دانستنند اما عده ای هم با شوخی های بی مزه و مسابقه اول و دوم شدن اجازه نمی دهند که خواننده نظر افرادی را که در مورد مطلب منتشر شده مطلع اند را پی گیری کرد که امیدوارم با همراهی و هکاری خوانندگان و درایت شما رفع شود

در نهایت ارزوی خلاقیت و سرزندگی دارم برای همه نارنجی ها.


-14 رای
moji

بزودی واکسن ضد ترول هم میاد!


منم موافقم


Mostafa

دقیقا با این حرفت موافقم نارنجی هم خودش تروله


Mostafa

ترول شخصیتی افسانه‌ای در اساطیر نورس کهن و دیگر هیچ D:


مسعود

عشغ اصط لینوکص


واقعا ممنونم از مطلب خوبت نارنجی.5 6 ماهی هست که مطالبت رو میخونم ولی هیچوقت کامنت ندادم.حرف دل مارو زدی عزیز.به کرات در اطرافم آدمهای زیادی رو دیدم که ترول هستند.واقعا موجودات مشمئز کننده ای هستن.به نظر شما چه باید کرد؟؟؟؟

سایت وق العاده ای دارین.ممنون


بدون شک نارنجی یکی از بهترین سایت های ایرانیه که اطلاعاتش به روز و مفیده به خصوص کتابش
ممنون


هيراد

بعد از خوندن مطالب خيلي خوب فهميدم ترول يعني چي.....واقعا مفيد بود.


سامان

چرا اینجوری میکنید یعنی چی...
یعنی چی اول شدم دوم شدم...................
خوبه این مطلب هم یه چیزی گفت ها............
ایندفعه خداییش باید منفی میدادم...................
مسخره نکنید


سامان

بدبختی اینه که اصلا جنبه مثبت نداره................


نارنجي لطفا كامنتهاي بيهوده والكي را پاك كن.چند بار كه پاك كني ديكه كسي كامنت الكي نمي زاره


Amir Mansour

هرکسی دوست دارد امار سایتشو بالا ببرد و این امر کاملا طبیعی است زیرا اگر شما بهترین مطالب را داشته باشی ولی کسی انرا نگاه نکند خوب این مطالب به چه درد میخورد ؟
مثل این کاری که تمام تولید کننده ها روی محصولاتشون میکنند و قبل از ارائه روش مانور میکنند و عکسهاش لو میره ...
مطلب بسیار زیبا و آموزنده ای بود ( حداقل برای من )


مطالبتون آموزندست


عجب آدم هايي پيدا ميشن ها ترول هاي بي شخصيت..


امین جان این رفتار کاملا شناخته شده است و اصلا عجیب نیست. مختص ما ایرانی ها هم نیست. آدم ها دوست دارن دیده بشن و هویت داشته باشن. رفتارهای ضد اجتماعی هم ساده ترین روش برای اینکاره: مزاحم بقیه هستی ولی حس دیده شدن می کنی. بهش حساس نباش و یک مرحله از رشد ببینش Smile


به نظر من که این بحث بین طرفدارای آیفون اپل و گالکسی اس سامسونگ هم یه نمونه ترول هاست چون تا یه مطلبی در مورد یکی از این گوشی ها میبینن قسمت نظر دادن رو تبدیل میکنن به صحنه جنگ


samirx

سلام نارنجی مطلب خوبی بود ولی یکم توهین امیز
این درسته که کسی که پست ها و کامنت های نامربوط میذاره
اسمش تروله ولی همه ترول هاادم های بدی نیستند و قصد بدی
هم ندارند
تو حق نداری مثل همین چیزایی که راجب کاربران فیس بوک
می گن که مثلا افراد ضعیفی هستند و توانایی روابط اجتماعی
قوی ندارند بگی که ترول ها افراد ضیفی هستند
و حس ضداجتماعی و ازین جور حرفا دارند
چه اشکالی داره افراد بعضی وقت ها بیان تویه
بعضی پست ها که زیاد جای حرف کارشناسی نداره نظرات
چالش بر انگیز بذارن و به اصطلاح ترل ورزی بکنن
هم آماره بازدید کننده تو بالا می ره هم اونا سرگرم میشن


دوستان...دوستان...این چه وضعشه این جا رو به گند کشیدین
چه قدر ترول ورزی میکنید.


خیلی مغاله ارزشمندی بود مرسی کثا+فت، ولی عدالط برقرار نشده شما باید با سخنگوی کانون مستقل ترولهای ایران گفتگویی داشته باشید همینجوری یه طرفه قذاوت نکنید.


ما به شما اعتراز داریم بیخودی شلوغش کردین که چی؟
هر ایرانی عضو کانون ما است، درون هر یک از شما علاقه ای شدید به ترولینگ سات، انسانهایی هستین با دو شخصیت و دو زندگی جدا از هم. اگر لازم شد بر علیه مخالفین عغیدتی خودتون مینویسید .


هشدار اگر به لجن پراکنی های خود ادامه دهید ما خیلی ناراهت میشیم
درضمن کانون مستقل ترولهای ایران هیچ صفحه فیسبوک یا سایت و وبلاگ ندارد خلی غلت میکنن اونایی که بخوان بسازن ولی به آزادی بیان اهترام میزاریم و میزاریم شما بپراکنین لجنهای دهانتان را


سلام تریل


زيباترين مطلبي كه تا كنون در نارنجي ديدم


یک پیشنهاد دارم:
این دفعه با توجه به موضوع به ترول های سایت (یعنی همون هایی که میگن "اول شدم")به جای منفی مثبت بدیم.


samirx

در ضمن اون عکستو هم عوض کن حالمونو بد کردی


دقیقا . باید نظرات برای اعضا فعال باشه و هر کاربری که نظرات بی ربط میده بلاک بشه . یه محدودیت سنی هم برای ثبت نام باشه . که این زیر 13 سالهای که میان سر اول دومی مسابقه میدن دیگه نیان .


دوستان حالا چرا جوش آوردید دور هم یکم خندیدیم.

از قدیم گفتن ترول ورزی نمک زندگیه.


Pagesپربیننده ترین های ماه

تیم نارنجی

تمام حقوق برای نارنجی محفوظ است. ارجاع و استفاده موردی از مطالب در دیگر سایت ها و رسانه های الکترونیک تنها با ذکر نام نارنجی و درج لینک
به همان مطلب در نارنجی مجاز است. ذکر مطلب در رسانه های چاپی فقط با کسب اجازه قبلی مجاز است.

© 2007 - 2014 Narenji.ir

توسعه و میزبانی: پات شرق