مرسدس بنز M کلاس 2012: خوب بد زشت

گاهی با معرفی نسل جدید از یک خودرو، طراحی جدید در نگاه اول برایمان مانند یک فرد غریبه در یک مهمانی خانوادگی به نظر می آید. این اتفاق وقتی بیشتر ملموس می شود که سبک طراحی مثلا توسط پرفسور واگنر و همکارانش در مرسدس بنز به کلی دچار دگرگونی شده باشد و حتی خیلی از منتقدان سبک جدید طراحی را ظاهری استخوانی برای محصولات بنز قلمداد کنند.

اما قبل از قضاوت در مورد یک خودروی جدید بهتر است نصیحت مدیر سابق دپارتمان طراحی BMW را جدی بگیریم. Chris Bangle معتقد است که "نباید از طریق عکس ها و تصاویر مجلات به نقد یک خودروی جدید پرداخت و حتما باید آن را از نزدیک ببینید و از زوایای مختلف به آن نگاه کنید تا به اشتباه نیفتید." ما هم در ادامه مطلب به سراغ افرادی رفته ایم که از نزدیک مرسدس بنز «نسل سوم M-Class» را دیده اند. پس با ما همراه باشید.


M-Class2012-Narenji2.jpg

بارها شنیده ایم که به خودرو های شاسی بلند SUV گفته می شود. اما این اصطلاح مخفف چیست و چه معنایی دارد؟ Sport Utility Vehicle که به صورت مخفف به آن SUV گفته می شود، در تعریفی ساده به خودرو های شاسی بلندی گفته می شود که به ما توانایی هم زمان رانندگی در خیابان و بیابان را می دهند. معمولا در آنها قوای موتور به چهار چرخ انتقال پیدا می کند و از دهه ی 90 شاهد محبوبیت بیشتر آنها در نزد مردم و کارخانه های اتومبیل سازی بودیم.

تقریبا دو سالی هست که مرسدس بنز رده متوسط SUV خود را فقط «M کلاس» می خواند اما به نظر می رسد بعضی منتقدان حتی بعد از معرفی نسل سوم با کد اتاق W166 هنوز ترجیح می دهند آن را به همان نام قدیمی یعنی ML صدا کنند. خودروی جدید با دو موتور 4 و 6 سیلندر که به طور متوسط 25% مصرف سوخت کمتر را به همراه می آورند تا ماه نوامبر وارد بازار می شود.

اگر کمی بیشتر تحمل کنید شرکت AMG هم وعده داده تا مثل همیشه مدل هشت سیلندر خود را به دست علاقه مندان برساند. با توجه به دیده شدن مدل M63 AMG در حوالی Nürburgring که در آلمان واقع است و محل آزمایش بسیاری از خودروهاست، امیدواری ما به عرضه مدل AMG در آینده ای نزدیک قوت بیشتری می گیرد.

M-Class جدید لیست بلند بالایی از امکانات و گزینه های گوناگون را با خود به همراه دارد که پیش از این در S-Class و یا E-Class جدید به دیدنشان عادت داشتیم. به غیر از عرضه ی یک مدل 4 سیلندر که برای اولین بار در این رده اتفاق می افتد، M کلاس رکورد کمترین ضریب پسا را نیز با خود به همراه آورده است.

M-Class2012-Narenji3.jpg

فارغ از القابی که به سبک جدید طراحی مرسدس بنز داده می شود، محصول جدید مرسدس از همان نگاه اول به مخاطب می قبولاند که در مقابل یک خودروی لوکس قرار گرفته. وقتی از رو به رو به M کلاس نگاه کنیم، منتقدان طراحی نسل جدید را با کلماتی نظیر تنومند و با شکوه خطاب می کنند. در خصوص طراحی کنار خودرو، کارشناسان معتقدند خط شانه یا Character Line به M کلاس 2012 شخصیتی پر ابهت بخشیده.

اما نگاه کردن به قسمت عقب خودرو برای بعضی ها چندان خوشایند نبوده. شاید ریشه ی بعضی انتقاد ها در خصوص طراحی خارجی از همین جا سر چشمه بگیرد. منتقد سایت Left Lane News اعتقاد دارد که در بعضی زوایا بیننده احساس مواجهه با برند آلمانی را از دست می دهد. نویسنده ی سایت Autoblog هم نسبت به طراحی بعضی از قسمت ها حسابی گله مند است. اما نورپردازی چراغ های عقب برای خیلی از نویسندگان دارای جذابیتی بوده که شاهد انعکاس آن را در مطالبشان هستیم.

M-Class2012-Narenji4.jpg

M-Class2012-Narenji5.jpg

وقتی به داخل خودرو می رویم و درب را می بندیم، به طرز عجیبی از شدت صدای مخالفان کاسته می شود. بعد از طراحی داخل C کلاس در سال 2008 و سرایت آن به نسل جدید E کلاس که سرو صدای زیادی در مجامع خودرویی به پا کرد، CLS 2012 با سبکی کاملا جدید طراحی شد.

این طور که پیداست حالا استدیو Como که در ایتالیا واقع است و مسئولیت طراحی داخلی محصولات بنز را بر عهده دارد آن راه را ادامه داده و ما شاهد به بلوغ رسیدن آن سبک در M 2012 هستیم. منتقد سایت NetCarShow داخل دست پخت جدید طراحان بنز که با ترکیب آلومینیوم وچوب مرغوب و مواد با کیفیت طراحی شده را قدرتمند و مهیج توصیف می کند و معتقد است که خطوط هماهنگ داخل خودرو به سرنشین و راننده احساس نشاط می دهد و در نهایت طراحی داخل را محصول ترکیب دو کلمه می داند. هیجان و علاقه مندی به تملک آن!

M-Class2012-Narenji6.jpg

M-Class2012-Narenji7.jpg

حالا اگر شما هم علاقه مند به تملک این خودرو شده اید بهتر است بدانید که همین پاییز می توانید آن را با پرداخت مبلغی در حدود46 هزار یورو یا 65 هزار دلار در پارکینگ خانه تان داشته باشید. البته اگر پارگینگ منزل شما فعلا در خارج از ایران واقع شده باشد.

نظر شما در مورد طراحی SUV جدید مرسدس بنز چیست؟ فعلا که باید به دیدن تصاویر آن در سایت ها و مجلات اکتفا کنیم. شاید هم آن در خیابان های ایران بعد از عبور از موانع گمرک مشاهده کردیم.بحث و نظرات

واقعا زیباست!


یعنی اول شدم!!!


Chester

تسلیت میگم. دوم شدی.


Arashtn

خیلی زیبا و شیک هست امکانات جالبی هم داره


به نظر میاد یه فیس لیفت کلی باشه.
ولی جدا طراحی قسمت عقب افتضاحه.آدمو یاد محصولات سنگ یانگ تو اوایل کارش میندازه.(فکر کنم طراح وقت کم اورده!).
ولی طراحی داخلی خوب کار شده. خصوصا با اون چرم قهوه ای رنگ!


تو تصویر دنده ماشین دیده نمیشه ، دنده جه تغییری کرده؟


طراحی عقبش واقعا نا مناسبه و بیشتر شبیه یه ماشین استیشن ارزون چینی شده تا یه اس یو وی گرون قسمت ساخت بنز یه سری از انتقاد ها به طراحی کارخونه های موفق مثل بنز توقع بالاتر هست و مثلا اون طرح اگه کاره یه شرکت کره ای بود کلی مورد تشویق قرار میگرفت ولی این برای سانگ یانگ کره هم که به ساخت ماشین های زشت شهرت داره افتضاهه این طرح کلا از E کلاس نسل جدید شروع شد ولی اونجا قابل تحمل تر شد یا حد اقل با اومدن این یکی دیگه کسی اون رو زشت نمیدونه چون این دیگه خیلی ...
سپر جلو هم زیادی سوراخ کاری شده انگار طراح به زور داشته کلی زور میزده تا ارتفاع زیاد جلو رو که البته عامل جذبه جلوی ماشینه تو طرح کلی هزم کنه
ولی توش واقعا شاهکاره بعد از مدت ها و خراب کاری های بنز تو طرح داخلی c کلاس جدید و چنتا کاره دیگه دوباره یه کاره خوب از بنز دیدم


اگه دقت کنی کلاچم نمی بینی(یا حداقل من ندیدم) احتمالا اتوماتیکه


mostaFa.360

کمپانی هایی مثل BENZ هزینه های عیب یابی بالایی رو برای هر چه بهتر کردن محصولاتشون متحمل می شن و همیشه بهترین کیفیت رو برای مشتریاشون می خوان به خاطر اینه که با بکارگیری صحیح فکر و قدرت تصمیم گیری بسیار بالای ارائه محصولات در بازه های زمانی و اقتصادی و تصاحب دل مشتریان که چه خواسته باشند یا نخواسته باشن همیشه جزو اولین ها هستند و خواهند بود..
فکر، تلاش، از همه مهمتر تحمل هزینه های عیب یابی = بنز
خلاصه بنز، بنزه دیگه..جالب بود..
ممنون نارنجی.


Amir Mansour

اون رول کوچک بغل صندلی راننده روی کنسول وسط در جلو یخچال سمت چپ کار لول دنده را انجام میده و شما روی حالتها مختلف میتوانید بگزاریدش !


علی

سلام نارنجی جان
امروز اقای مهدیان زاد با استفاده از 5 منبع رکوردی جدید را در نارنجی به ثبت رساندند.


65 هزار دلار!!چه ارزون. بیاد ایران میشه 165 هزار دلار!!!
حالا ایران خودرو رنگ چراغ عوض میکنه یه خودروی ملی جدید تولید میشه!!
اینجاست که میگن مملکته داریم؟؟!!


mostaFa.360

مرسی زدی تو خال.


Hami:D

بابا منو تو این شرایط قرار ندید دیگه....


چهماشین توپی...


کنسولش شبیه دنا ست!ای تقلید کارا!از روی عکس های منتشر شده از دنا برداشتن کنسول ساختن!نچ نچ نچ!!:))))
خیلی خوبه:( خدایا چرا آخه ما انقدر بدبختیم××:((((


کارا خداست


Noob Saibot

من که خیلی خوشم اومد. به نظرم ارزش داره. حد اقل میدونی یه برند عالی میخری که تا 20 سال میتونه خوب برات کار کنه. ایران هم قراره از این ماشینا یزنه. در برنامه توسعه پنجم 40 تا ورژن مختلف پراید قرار تولید بشه.


وقتي نميشه با اين قيمت تو ايران سوارش شد ، چه فرقي ميكنه اين ماشين ، يا يه ماشين عادي ديگه.


چرمش یه جوریه انگار میگه بیا منو بخر!


حامد ایرانیان

وقتس اسم مرسدس بنز میاد همه توقع یک محصول زیبا و در عین حال با کیفیت را دارن...به نظر من این محصول خیلی با توقعات مردم فاصله داره...لا اقل ظاهرش این میگه...تعجبه!!!!!!!!!!!!!


محمد

باید قید این ماشینو تو ایران زد. انگار یادتون رفته بنز همین چند وقت پیش ایرانو تحریم کرد. البته بعد از بنز نوبت تویوتا و BMW شد که ایرانو تحریم کنند.


عجب ماشینی


صائب

تمامی قسمت های خارجی به نظر من از طراحی خوبی بهره مند هستند و حس قدرتمند بودن رو به خوبی انتقال می ده. تنها نکته بد طراحی کلی پشت خودرو هست که به نظر من اگه جز جز به قسمت ها نگاه کنیم مثلا چراغ ها یا شیشه عقب جذابیت و زیبایی خاصی داره اما وقتی که به شکل کلی به پشت M کلاس جدید نگاه می کنیم همون طور که دوستان فرمودند یا خودرو های چینی یا کره ای می افتیم و اصلا حس بنز بودن به آدم دست نمی ده.


Goldenstarc

ولی به نظر من قشنگ ترین خودروی شاسی بلند سانتفه هست

هر کی نظر خودش رو داره /


من که پول ندارم از این ماشینا بخرم اما اگه داشتم به جای این bmw میگرفتم هیچی bmw m3 e46 نمیشه
ارزوی دیرینه من:
http://fc03.deviantart.net/fs22/p/2007/355/f/ff887a7c2a4cd4d4.jpg
خدا همرو به ارزوشون برسونه


Chester

تا موقعی که صنعت خودرو سازی ایران خصوصی نشه همین آشه و همین کاسه.
هر جی میکشیم از این دولتی بودن مونه.


ساینا

یکی از دوستان که دوره کارآموزیش رو در تویوتا ژاپن گذرونده میگفت در کارخانه تویوتو بعد از مرحله اتمام تولید و کنترل نهایی ماشن ها باز هم به صورت رندوم ( اتفاقی ) کنترل میشن اما در شرکت های بنز و BMW تک تک خودرو ها بعد از کنتل نهایی یه مرحله کنترل اضافی رو هم میگذرونن تا کوچکترین ایرادی مخفی نمونده باشه و اینه که BENZ با شکوهه!
درست مثل ایرانخودروی خوذدمون!!!


از ترمز پهنش معلومه که اتوماتیکه!


اون کنترلر دستگاه مولتی مدیاس نه دنده!!!!


سلام.به نظرمن بنز داره كاراكتر آلماني يا حتي اروپاييشو از دست ميده.طراحي خودرو بسيار زيباست ولي نه در حد اسم مرسدس بنز.طراحي بنز اين چند وقته به سمت طراحي هاي آسيايي متمايل شده.دوستان عزيزي كه بامن مخالفند،آيا اگه براي اولين باراين طرح رو بدون ستاره بنز ميديدند آيا ميتوانستند بنز بودن رو احساس كنند؟


ماشین suv فقط تویوتا لندکروزر vxr هم ابهت داره هم خوشتیپه


هادی تی جی

دوست عزیز یعنی واقعا شما فرقی بین سانتافه و این لکسوس های شاسی بلند که تو شهر زیاد شده (rx 350 فکر می کنم) نمی بینید؟؟؟ یا حتی سانتافه رو بهتر از این مدل لکسوس می دونید؟ جلل خالق...


ali

نارنجی تو هم مثل من داری تخته گاز نکاه میکنی؟


Amir Mansour

منظورم رو کنسول وسط است نه بغل فرمان دوست عزیز !


نمیدونم چرا وقتی بحث ابهتِ اس یو وی میشه، من یاد Land Rover ONYX میفتم،
البته نمیگم هامر، چون اصلا در مورد تانک داریم صحبت نمی کنیم!


Goldenstarc

شما مثکه حواست نیست

من میگم سانتافه خوشگله نمیگم که از بنز و لگزوز بهتره که
بعدشم گفتم که هر کی یک نظری داره

بعدشم سانتافه 2011 خیلی هم از لگزوز کم نمیاره


Amir Mansour

توجه داشته باشین که این با در نظر گرفتن حجم موتور و قیمت یک خودرو در کلاس متوسط است نه یک اتومبیل سوپر استپرت با قیمت بالای 200 هزار دلار پس باید با ماشینهای هم کلاس خودش مقایسه بشه .


fofo

دنده اين ماشين مثل ماشيناي فرمول وان پشت فرمون قرار دارن كه هم بصورت اتوماتيك هستن هم بصورت دستي ميشه اونارو عوض كرد


fofo

ماشين خوبي ولي طراحي يه ذره ما رو ياد طراحي هاي كره اي ميندازه مخصوصا چراغ جلوش ، اس يو وي فقط LX 570 و سري G مرسدس


fofo

اتفاقا همون وسط كنسول كنترلر اون LCD وسط داشبورد هستش


مرسدس بنزه ديگه!!!


bi taraf

آرزو می کنم یک روزی بشه که گمرگ دیگه این قدر مالیات و گمرگی و ... نگیره !! یا حداقل مثلا 1 یا 2 میلیون بگیره
تا شاید ما ایرانی هایی که میلیاردر نیستیم هم بتونیم یک روزی از این ماشین ها بگیریم !!!!


چقدر شبیه سمند بود !!!!


salam agha man ye santafeh daram
baradaram mahave
vaghti toyeh mashinesh mishenam
ehsas mikonam toyeh havapemam
vali santafeh na
ehsas mikoni toyeh masheneh edeal hasti
hala
sharik babam ye ml450 barabas dareh
vaghti toyeh on misheni engar toyeh khonat neshasti.
in tajrobeh man bod
injast ke tafavotha moshakhas mishe
nazare shakhsi man mashen faghat (b m w) khodeton ghezavat konin


محمد

این خودرو رو همونطور که مسئول شرکت bmw گفت باید از نزدیک دید و سوارش شد معمولا تو تصاویر خوب معلوم نیست حتی اگه کسی تعریف کنه ادم باید خودش تجربه کنه


بنز باشه .
کوفت باشه
D:


Amir Mansour

راست میگی ..... oopse


کدومش حس نشستن تو توالت داره؟!


بابا اینقدر خودتونو خسته نکنین، ماشین فقط پیکان گوجه ای با قالپاق خورشیدی. این سوسول بازی ها چیه که در می یارن؟


Pagesپربیننده ترین های ماه

تیم نارنجی

تمام حقوق برای نارنجی محفوظ است. ارجاع و استفاده موردی از مطالب در دیگر سایت ها و رسانه های الکترونیک تنها با ذکر نام نارنجی و درج لینک
به همان مطلب در نارنجی مجاز است. ذکر مطلب در رسانه های چاپی فقط با کسب اجازه قبلی مجاز است.

© 2007 - 2014 Narenji.ir

توسعه و میزبانی: پات شرق