آشنایی با انواع دوربین های عکاسی دیجیتال و معرفی نسل بدون آینه

دیروز سرانجام شرکت کانن نخستین دوربین «بدون آینه» اش را با نام EOS M معرفی کرد اما شاید برای شما هم این سوال وجود داشته باشد که دوربین بدون آینه چیست و چه تفاوتی با دیگر انواع دوربین های عکاسی دارد؟ برای این که پاسخ سوال خودتان را پیدا کنید، ادامه مطلب را از دست ندهید.


پیش از این که در مورد دوربین های بدون آینه صحبت کنیم بهتر است ابتدا با ۲ نوع دوربین های رایج بازار یعنی DSRL و کامپکت آشنا شویم و در انتها سراغ نسل بدون آینه می رویم.


دوربین های Digital Single Lens Reflex) DSLR)

50d-vs-d90-up-view_narenji.jpg

از لحاظ شکل ظاهری بزرگ تر از دوربین های دیگر و دارای لنزهای قابل تعویض هستند. سازندگان دوربین های گران قیمت بهترین لنزها و سنسورهای خود را در این نوع دوربین به کار می برند. دوربین DSLR به خاطر خصوصیاتی که دارد معمولاً‌ انتخاب حرفه ای هاست. در این نوع دوربین بازتاب تصاویر مستقیماً بر روی سنسور تابیده نمی شود. نور وارد شده از لنز پس از بازتاب توسط یک آینه و منشور ۵ وجهی به منظره یاب پشت دوربین وارد می شود. این نوع دوربین اجازه پیش نمایش دقیقی از تصاویر و عمق میدان را در زمان نور دهی به کاربر می دهد. ولی آیا همه دوربین های DSLR از لحاظ کیفیت در یک سطح هستند؟ مسلماً خیر!  
 
تفاوتهای این نوع دوربین ها:  
- کیفیت تصویر: کیفیت این دوربین ها به تناسب بزرگتر شدن سنسور بهتر خواهد شد. بنابراین در ISO بالا و سرعت شاتر بالا نویز کمتری را به نسبت معمول شاهد خواهیم بود.  
 
- سازگاری: قابلیت تعویض لنز و امکان اضافه کردن لوازم جانبی همانند فلش، فیلتر و… به این گونه دوربین ها، جهانی از امکانات جدید را پیش روی کاربران قرار می دهد. در اینجا این کیفیت لنزهاست که کیفیت تصاویر دوربین های DSLR را متفاوت می سازد.  
 
- سرعت: سرعت راه اندازی دوربین، فوکوس و میزان تاخیر شاتر نیز تفاوت دیگر این دوربین هاست.  
 
- منظره یاب اپتیکال: نوع و کیفیت آینه به کار رفته در این نوع دوربین نقش مهمی در ایجاد تصویری شبیه تر به واقعیت را بازی می کند. در واقع شما در منظره یاب اپتیکال این دوربین ها همان چیزی را می بینید که لنز می بیند و این به لطف استفاده از آینه در این دوربین است.

مزیت بزرگ استفاده از منظره یاب نوری سرعت بالا است. وقتی روی سوژه زوم می کنید یا فوکوس را تغییر می دهید، بدون تاخیر تغیرات را مشاهده می کنید. البته این سیستم، به همراه سنسور بزرگ تر سبب می شود که این دوربین ها اندازه بزرگ تری هم داشته باشند.

محدوده ISO : گستره تنظیمات ISO، انعطاف پذیری بیشتری برای گرفتن عکس در شرایط متفاوت ایجاد خواهد کرد.  
 
- تنظیمات دستی: اساس کار دوربین های DSLR بر منبای کنترل دستی است. طراحان این گونه دوربین ها فرض را بر این گذاشته اند که تمامی کاربران علاقمندند تنظیمات مخصوص به خود را داشته باشند و هنر عکاسی را با ترفندها و سرانگشتان خود شکل دهند. پس خلاقیت طراحی این گونه دوربین ها بر این اساس نیز یکی دیگر از تفاوتهای میان آنهاست.  
 
- صفحه نمایش: در بسیاری از دوربین های DSLR تنها راه مشاهده قالب تصویر، منظره یاب اپتیکال است اما برخی کاربران LCD را ترجیح می دهند. بنابراین دیگر تفاوت موجود در این دوربین ها قابلیت استفاده از LCD به منظور نمایش زنده قاب تصویر است.  
 
از دیگر تفاوتهای این دوربینها می توان به قیمت گران و سایز بزرگتر و وزن بیشتر آنها اشاره کرد که گزینه های قابل توجهی هستند.

دوربین های Compact:

sony-cybter-shot-w180-compact-camera_narenji.jpg

این دوربین ها که به آنها ببین و بگیر (Point-and-shoot) نیز گفته می شود، در یک نگاه کلی معمولاً کوچک و سبک هستند و لنز آنها به بدنه دوربین متصل بوده و قابل جدا شدن نیست. در درجه اول برای عملیات عکاسی ساده طراحی شده اند و معمولاً دارای سیستم های اتوماتیک برای تنظیم گزینه های نوردهی، فلش و دیگر عوامل عکس برداری هستند. این نوع دوربین معمولاً برای افرادی که هدف شان عکاسی حرفه ای نیست و به دنبال ساده ترین روش برای ثبت لحظات و خاطرات خود هستند گزینه مناسبی است. بد نیست کمی در مورد مزایا و معایب این نوع دوربین ها نیز صحبت کنیم.  
 
- سایز و وزن: قرار دادن دوربین در جیب هنگامی که قصد بیرون رفتن دارید بدون اینکه به وزن یا سایز آن فکر کنید چه حسی به شما می دهد؟ وزن سبک و سایز کوچک این دوربین ها واقعاً ویژگی فوق العاده ای است و به کاربر این امکان را می دهد که لحظات را از دست ندهد و به قولی در شکار لحظه ها همیشه پیروز باشد.  
 
- حالت خودکار: تصاویر گرفته شده توسط این دوربین ها اصلا به پای دوربین های DSLR نمی رسد. اما در کل تصاویری که در حالت اتوماتیک (یا دیگر حالتهای پیش فرض) گرفته می شوند از کیفیت بسیار خوبی برخوردارند. احتمالاً تولید کنندگان این نوع دوربین ها بر این باورند که این حالت خودکار بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد بنابراین تمرکز بیشتری بر روی آن داشته اند.  
 
- قیمت: عموماً این دوربین ها قیمت ارزان تری نسبت به دوربین های دیگر دارند. گرانقیمت ترین آنها باز هم قیمتی پایین تر از یک دوربین DSLR دارد.  
 
- نمایشگر LCD : همانطور که در بالا ذکر شد بسیاری از کاربران دوربین های دیجیتال استفاده از نمایشگر LCD را ترجیح می دهند. دوربین های ببین و بگیر معمولاً با این قابلیت عرضه می شوند. برخی از این نمایشگرها متحرک هستند و این امکان را به کاربر می دهند که از زوایای مختلف و حتی از خودش عکس بگیرد.  
 
بعضی معایب این گونه دوربین ها به شرح زیر است:  
- کیفیت تصویر: دوربین های Point-and-shoot معمولاً سنسورهای کوچکی دارند. این بدین معنی است که از کیفیت تصویر خوبی برخوردار نمی باشند. البته تولید کنندگان این دوربین ها در تلاش برای ایجاد تغییراتی در این خصوص هستند، ولی همچنان راه درازی تا رسیدن به دوربین های DSLR در پیش دارند.  
 
- محدوده ISO کوچک: دامنه ISO در موقعیت های مختلف عکاسی محدودیت ایجاد می کند و متاسفانه این محدودیت در این نوع دوربین ها وجود دارد.  
 
- سرعت پایین: کند بودن این گونه دوربین ها علی الخصوص تاخیر شاتر آنها(فاصله میان فشردن شاتر و گرفته شدن عکس) زبانزد است. البته بهتر است در این مورد هیچ گاه با دوربین های DSLR مقایسه نشوند.  
 
- اتکا به LCD : بسیاری از دوربین های Ponit-and-Shoot کاملاً به LCD خود وابسته هستند. هرچند بعضی افراد از استفاده از LCD دوربین لذت می برند برخی نیز استفاده از منظره یاب را ترجیح می دهند. برخی از ببین و بگیرها حاوی منظره یاب هستند ولی زاویه دید آن آنقدر کوچک است که عملاً استفاده از آن راحت نیست. برخی دیگر نیز که کلاً فاقد این امکان می باشند.  
 
- عدم امکان ارتقاء: در حالی که این دوربین ها به علت قابل حمل بودنشان بسیار مورد استقبال هستند اما عدم تطبیق پذیری آنها با تکنولوژی های جدید از نقاط ضعف بسیار بارزشان است. امکان استفاده از لنزها و لوازم جانبی مختلف بر روی این دوربین ها امکان پذیر نیست.

دوربین های بدون آینه (Mirrorless)

Samsung_NX_System_NX10_Hybrid_DSLR1_narenji.jpg

مقایسه درون یک دوربین DSLR با یک دوربین بدون آینه


همان طور که گفتیم دوربین های کامپکت سایز کوچک اما کیفیت نه چندان عالی دارند و با بقیه مشکلات آنها هم آشنا شدید. در کنار آن دوربین های DSLR کیفیت و سرعت عالی دارند اما اندازه آنها بزرگ است و همیشه نمی توان یک دوربین بزرگ را به همراه داشت. حالا چه طور می توان خوبی های هر دو سری را با هم مخلوط کرد و یک نسل جدید در اختیار داشت که معایب را حذف کرده باشد؟ اینجا است که پاسخ، دوربین های بدون آینه است.

البته واقعا نمی توان گفت که این نسل از دوربین ها همه مشکلات را حل می کند اما یکی از دلایل مهم بزرگ بودن دوربین های DSLR استفاده از آینه است که آنها را سنگین و درشت کرده است. شما هیچ وقت نمی توانید یک دوربین DSLR را درون جیب شلوارتان جای بدهید. به خاطر مشکل جیب، شرکت ها سال های زیادی روی این موضوع کار کردند که چه طور دوربینی با کیفیت عالی بسازند که در جیب هم جا بشود. و در نهایت به این نتیجه رسیدند که آینه ها را از دوربین خارج کنند. حالا دوربین ها کوچک تر و نازک تر می شوند.

دوربین جدید تقریبا تمام مزایای یک DSLR را دارد: سرعت بالا، فوکوس سریع، کنترل های دستی، امکان تعویض لنز (به همین خاطر به آنها interchangeable lens می گویند) و البته سایز کوچک. در عین حال سنسور استفاده شده در این نسل بزرگ است و همین سبب می شود که تصاویر با کیفیت فوق العاده را در اختیار شما قرار بدهند. در تصویر پایین می توانید ضخامت دوربین جدید EOS M کانن را ببینید.


EOS-m-Canon_narenji.jpg

در واقع این نسل از دوربین ها آمده اند تا کسانی را راضی کنند که از کیفیت عکس های دوربین ببین و بگیر کوچک شان راضی نیستند و دل شان هم نمی خواهد که یک دوربین بزرگ DSLR داشته باشند.

شرکت های مختلفی طی چند سال گذشته دوربین های بدون آینه خودشان را وارد بازار کرده اند و حالا که کانن هم نخستین دوربین خودش را از این خانواده معرفی کرده است، شاید بخواهید جدی تر به داشتن یکی از آنها فکر کنید.
بحث و نظرات

Gamer01

فقط دوربینهای سونی


I have a dream

ممنون بابت این مطلب جالب.
لطفا گاهی در بین مقاله های خبری ، مقاله علمی هم تو سایت بزارین.


Forever Alone

ممنونم نارنجی که به خواننده هات احترام میزاری
واقعا لذت میبرم
من و یه نفر دیگه در باره اون دوربین کنون پرسیدیم تو جواب ندادی ولی آدم ایزادی مقاله زدی
متشکرم


apple&roid

اااااااااااا من دنباله یه همچین مطلبی بودم از کجا فهمیدی ؟!!! Biggrin
دمت گرم!


سید جواد

نارنجی جان مرسی
خیلی وقت بود بهت گفته بودم یه پست معرفی انواع دروبین ها بزار


محمدامین

حالا دوربین رو کوچیک کردن ، تو جیب هم جا شد .... لنز رو چی کار کنیم ....
ولی Canon داره نشون میده در حالی که داره روی کیفیت عکس ها کار میکنه ... میخواد تحول بزرگی رو تو عکاسی هم ب وجوود بیاره ...


علی

- البته يكي از دلايل بزرگ بودن دوربين هاي حرفه اي وجود سنسور بزرگ است كه براي تنظيم فاصله كانوني لنز نياز به يك فضاي حركتي زيادي براي لنز هست.
- با وجود نمايشگر هاي lcdجديد كه با سرعت بالا تقريبا به سرعت نمايش همزمان real time نزديك مي شوند، حذف آينه هاي داخلي امكان پذير شده است.
- واستفاده از پردازنده هاي جديد با قدرت پردازش بالاتر در رسيدن به اين سيستم ها موثر بوده است.


Bar_Code

سوالات و ابهامات بسیاری از دوستان ( از جمله خود من) در مورد نسل جدید دوربین ها رفع شد! ممنون نارنجی


ARAS

ممنون,استفاده کردم


مممنون بابت خبر نارنجی این روز ها عالی کار میکنی


سلام
می گم که از اول چرا گذاشتند که بعد بردارند؟
الانم که برداشتند باز لنز ها به هم نمی خورن.
اقلا یه دوسه سال ازمایش می کردن، هرچند شاید بیشتر از این هم کردند، دیگه یه چیز جور می دادند بیرون.
مجموع یک و نه می شه 10


Bar_Code

علی علی .... بازم مثل همیشه عالی!


فقط نیکون Biggrin


آقایون ببخشید می پرم وسط دعواتون، یه سوال درمورد اون عکسه که شعاع نور رو نشون داده واسم پیش اومده،
تو اون آینه داره که آینه نمی زاره نور به سنسور برسه!!! همه ی تصویر رو میفرسته به اون چشمی... چیه قضیه این؟ مرسی


Home

فوق‌العاده بود نارنجی ترکوندی.به این میگن پست چه توضیح کاملی دادی دمت گرم.کسی‌ میدون اینا کی‌ به تولید انبوه میرسن?


از نظر من المپیوس بهتره


ممنون. خیلی عالی بود بازم از این مطالب آموزشی بزارین.


حسین (من عاشق اپلم)

واقعا مقاله جالبی بود.مرسی نارنجی.من که خیلی از این دوربین های بدون آینه خوشم اومد.و خیلی دوست دارم کیفیت تصاویرش رو ببینم و با دوربین های کامپکت معمولی مقایسه اش کنم.حتما اونطوری که در این مقاله گقته خیلی بهتر از اون مدل دوربین هاست و اینکه گفته شده کیفیت عکسش نزدیک به دوربین های DSLR هست واقعا هیجان انگیزه.من که خیلی دوست دارم این مدل دوربین ها رو امتحان کنم.فقط نمیدونم تابحال کدوم برندها چنین دوربین هایی رو بیرون دادند و قیمتش چقدر هستش؟!


Arya 83

dyna: اون اینه موقع فشرده شدن دکمه شاتر میاد پایین و نور به ccd میرسه


mehrab

به نظرمن اگه بیایید بهترین دوربین های فیلم برداری و عکس برداری هر شرکت رومثل سونی،کنون،نیکون باهم مقایسه کنیدخیلی خوب می شه.لطفا دوربین هایی که در صنعت سینما مثل هالیود به کاربرده می شه رو هم نام ببرید.


عاشق بی اپل

من که تازه یه دوربین کنن 500 تومنی گرفتم Sad
بخشکه شانس


بخاطر اینکه از اول دوربین ها دیجیتال نبود. اصلاً مونیتور LCD نداشت. هر چی بود همون منظره یاب بود و بدون آینه کارشون نمیشد. بعدش که دیجیتال شد، ولی هنوز منظره یاب ها اُپتیکال بود و به آینه نیاز بود. تا اینکه یک روز منظره یاب دیجیتال هم اختراع شد. یا اصلاً به ذهنشون رسید که اگه یه دوربین تو کلاس پایینتر منظره یاب هم نداشته باشه اشکالی نداره!


Arya 83

دوربین های آنالوگ که نگاتیو میخورند هم به همین صورت کار میکنند .شما اگر لنز دور بین رو جدا کنید ودکمه شاتر را فشار دهید میتوانید حرکت سریع آینه را مشاهده کنید


به نظرم یه چیزه لازم و ضروریه واسه اونایی که هم کیفیته عالی میخان هم حملش واسشون مهمه.


ali

عزیزم تحول کجا بود، این دوربین ها رو سونی اختراع کرد، بعد الیمپوس، پاناسونیک، نیکون، سامسونگ و حالا هم کنون دارن میان تو این بازار، البته سونی مفهموم جدیدی رو معرفی کرد، اگه نه دوربین های لایکا از سال بوق تا الان میرورلس هستن


ali

به نظر من دوربین کاآمدی نیست، نه به خاطر کیفیت عکس (هنوز ندیدم عکساشو) بلکه به خاطر طراحی، این دورین ها وقتی لنز بهشون متصل کنی بسیار سنگین میشن، و همون طور که میبینن گریپ مناسبی برای نگه داشتن تو دست برای این در نظر گرفته نشده، برای مقایسه میتونید دوربین های نکس ۳ و نکس ۵ سونی رو مقایسه کنید، من با هردو کار کردم، نکس ۳ رو واقعا نمیشه تو دست نگه داشت (طراحیش بسیار به این دوربین کنون شبیه عه) ولی نکس ۵ به خوبی تو دست جا میشه


شما ضرر نکردی این درسته احتمالا اندازه دوربین شماست ولی 800 دلار پولشه که کمه کم 1600 تومن برات اب می خوره


همایون

دوره‌های عکاسی سایت درسنامه هم خیلی می‌تونه کمک کننده باشه!


Mahdi

دوستان کسی هست که در مورد دوربین Sony Cyber-Shot DSC-HX100V اطلاعاتی داشته باشه منظورم تجربه ی کار کردنه.یا این که بتونه منو در خریدش کمک کنه.ممنون میشم


Mahdi

دوستان کسی هست که در مورد دوربین Sony Cyber-Shot DSC-HX100V اطلاعاتی داشته باشه منظورم تجربه ی کار کردنه.یا این که بتونه منو در خریدش کمک کنه.ممنون میشم


ToX

این دوربین‌ها مثل دوربین‌های DSLR لنز قابل تعویض دارند و ان شاءالله که سنسورهای به همون اندازه بزرگ و میدان حرکتی مناسبی داشته باشند. در مقابل ViewFinder اپتیکلال DSLRها رو ندارن و مثل Compactها هستند ولی با LCD و تکنولوژی الکترونیکی پیشرفته و گرانتر. به نظر من به لحاظ عملکرد حرفه‌ای این دسته از دوربین‌ها بین کامپکت‌ها و DSLRها قرار میگیرن. اینکه به کدوم طیف نزدیک بشن بستگی به امکانات و تکنولوژیشون داره. و طبق تکنولوژی فعلی میشه گفت این دسته از دوربین‌ها بیشتر ارتقاء یافته‌های کامپکت‌ها هستند تا یه غول هیبریدی با تمام توانائی‌های دو گروه (توجه کنین که اغلب محدودیت‌های دو گروه رو هم با خودش داره).

به نظر من اتفاقی که میافته اینه که MLILها جای خودشونو توی بازار به عنوان دسته‌ی سوم و میانی باز میکنن. این باعث میشه دوربین‌های DSLR کیفیت بالاتری پیدا کننن و توی رنج قیمتی حدود ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار و این حول و حوش دوربین‌های MLILها غالب شن. در مقابل دوربین‌های فوق‌العاده‌ی DSLR انتخاب غالب رنج‌های قیمتی بالاتر باشند. برای این مسئله هنوز وقت نیاز هست یکی اینکه MLILها باید رنج وسیع‌تر و بزرگتری از سایز سنسور رو حمایت کنن و چون لنز مخصوص میخورن باید بتونن جای خودشونو توی جامعه‌ی عکاسان آماتور و حرفه‌ای باز کنن (برای بقیه همون کامپکت عالیه). همینطور مشکل اتوفوکس کندترشونو و همینطور خلاء نبود منظره‌یاب‌های اپتیکی رو یه جوری کم کنن....


در متن نوشته شده كه نمایش زنده قاب تصویر، توسط صفحه LCD اين دوربين ها انجام مي شود. آيا اين اينه، نيمه شفاف است و نور را از خودش عبور مي دهد؟


(به نقل از مطلب)- قیمت: عموماً این دوربین ها قیمت ارزان تری نسبت به دوربین های دیگر دارند. گرانقیمت ترین آنها باز هم قیمتی پایین تر از یک دوربین DSLR دارد؟!!!!

این که بخواهیم یک مطلب را با پیش فرض های ذهنی خودمان تنها به علت آن که مثلا بحث روز است در بنویسیم کار غلطی است. این روزها نارنجی پر شده از این گونه مطالب. برای نمونه ای که در بالا آوردم از هر کمپانی می شود چندین مثال نقض آورد. مثلا ار کمپانی کانن هم اکنون در بازار دوربین 600D که یک DSLR را می توان به قیمت 1350 تهیه کرد و مدل های ارزانتر هم وجود دارد؛ در حالی که کامپکت جی 1 ایکس این کمپانی حدود 100 دلار گرانتر است. چیزی در حدود 1550. برای این گونه مطالب تحقیق میدانی نیاز است نه پیش فرض های ذهنی.


نیما7

فکر کنم مشکل شما در فهم زبان فارسیه!، نارنجی گفته "عموما" یعنی استثنا هم هست


Arya 83

نه عزیز ،چرا شفاف ؟ منظورش از زنده یعنی هر چیزی که ccd میبینه روی lcd نمایش داده میشه. توی اکثر دوربین های dslr ،شما فقط از طریق view finder میتونین سوژه رو ببینین و روی LCD فقط یکسری اطلاعات وهیستوگرام نمایش داده میشه .بعد از اینکه عکس رو گرفتید روی LCD میتونید پری ویوش رو ببینید یا ادیت کنید.


دوست من لطفا یه کم تحقیق کنید.شاید شما اولین بار این نوع دوربینو تو کاتالوگای سونی دیدی وگرنه اولین دوربین بدون آینه ی دیجیتال رو olympus زد سری pen که همه کارشناسا ازش به عنوان بهترین ابتکار سال نام بردن


این دوربین به درد کسایی میخوره که میخوان در کنار دوربین SlR خودشون یه دوربین دیگه هم داشته باشن مخصوصا وقتی SLRشون Full frame باشه اینطوری هر وقط خواستن می تونن از مزیت های کراپ فاکتور استفاده کنن.از اونجایی که کمتر از نیم درصد عکاسای حرفه ای که Full frame دارن با سونی کار میکنن شما کلا سری nex رو تو دوربینای بدون آینه فراموش کن (فیلمبرداریای سری nex بد نیستن)


آقا بهتره هممون بریم تحقیق کنیم! الان من رفتم تحقیق کردم، اولین دوربین بدون آینه Epson R-D1 بوده 6 مگاپیکسلی بوده.


اينطوري كه شما ميگيد، سنسور CCD كه قبل از گرفتن عكس چيزي نميبينه، چون آينه جلوش رو گرفته، اگر هم تصاوير را بعد از گرفتن عكس نشون بده كه ديگه اسمش نمايش زنده نيست.


قبول.ممنون که به اطلاعات من افزودید.


Arya 83

همینطوره. اکثردوربین های dslr نمایش زنده ندارند.شما فقط میتوانید از طریق چشمی سوژه را ببینید.دلیلی ندارد ccd قبل از گرفتن عکس سوژه را ببیند .تنها در لحظه باز شدن شاتر نور به ccd میرسد و عکس را ثبت میکند.


PhOtO

g1x=1.280.000 تومان ... 600d هم حدود 1.350.000


ali

عرض کردم خدمتت جیگر، سونی مفهموم جدید رو معرفی کرد، مثل اپل که تبلت رو با مفهوم جدید معرفی کرد، اگه نه ۱۰ سال پیش ماکروسافت هم تبلت تولید کرده بود.


ali

دوس عزیز چیزی که من مد نظر قرار دادم کیفیت فیزیکی کار با دوربین بود، اصلن نگفتم دوربین های نکس خوب هستن!!! گفتم خوب تو دست جا میشن، من خودم نیکون دی ۷۰۰ دارم، ولی همه دوربینی رو تست میکنم و با همه چی کار میکنم، ضمن اینکه سری نکس نسبت به قیمتشون بسیار عالی هستن، مخصوصا نکس ۵ ان که عاااالیه


PhOtO

شما هم فقط بخاطر یه گریپ مستقیم میگی کارآمد نیست


PhOtO

این درست نیست .اگر اینطور بود فروش خوبی هم داشت.و البته کیفیتش هم مهمه.دوست من .بنده هم فروشنده ام هم لابراتوار چاپ دارم.کیفیت عکسای دوربینای سونی اصلا خوب نیست .برای دیدین میزان محبوبیت این دوربین فقط برید تو سایتایی مثل flickr تعداد عکسای گرفته شده با این دوربینو مقایسه کنید با رقیباش


PhOtO

همین شما بودی تو مطلب قبلی گفتی بدون آینه ها رو سونی اختراع کرد؟ http://narenji.ir/4978-
%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D8%B1%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D9%86#comment-178720


این هم اطلاعات کامل تر:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mirrorless_interchangeable-lens_camera
توی قسمت History کامل نوشته. اول Epson بعدش Leica و در آخر بصورت رسمی Panasonic G1. یک سال بعد Olympus PEN بعنوان اولین دوربین در اندازه کامپکت معرفی میشه. G1 بدون آینه بود ولی کامپکت نبود.


kheili tashakor mikonam az in poste porbar


PhOtO

http://www.dpreview.com/previews/canon-eos-m/
جمله ی اولش
It's now almost four years since Panasonic first introduced us to the mirrorless interchangeable lens camera, in the shape of the Micro Four Thirds Lumix DMC-G1


Pages

پربیننده ترین های ماه

تیم نارنجی

تمام حقوق برای نارنجی محفوظ است. ارجاع و استفاده موردی از مطالب در دیگر سایت ها و رسانه های الکترونیک تنها با ذکر نام نارنجی و درج لینک
به همان مطلب در نارنجی مجاز است. ذکر مطلب در رسانه های چاپی فقط با کسب اجازه قبلی مجاز است.

© 2007 - 2014 Narenji.ir

توسعه و میزبانی: پات شرق