آن قلع خونین درون تلفن هوشمند و تبلت شما (بخش اول)

29 مِی 2012، در ته گودال یک معدن قلع واقع در جزیره بانکا (Bangka) در اندونزی، یک دیواره 5 متری از سنگ و خاک فرو ریخت و موج ناشی از آن باعث شد مرد 40 ساله‌ای، صاحب دو فرزند، زیر آوار گیر کند.

نام او رُسنان بود. آوار که نیمی از بدن او را مدفون کرده بود باعث شد پاهایش بشکند، و یک چیز تیز ران سمت راستش را قاچ کرد. همکارش که وحشت زده شد ولی صدمه‌ای ندید، از گودال بیرون دوید و با فریاد از دیگران کمک خواست.


پسر رُسنان، دیان چاندرای 20 ساله، که در عقب یک خودرو همراه با پدرش تا بیمارستان رفت، به خاطر می‌آورد که «مدام می‌گفت "خواهش می‌کنم، خواهش می‌کنم کمک کنید."» رُسنان خون زیادی از دست داده بود، دکتر ماریو که آن روز پزشک شیفت اتاق اورژانس بود می‌گوید: «نتوانستم نبضی پیدا کنم.» ساعت 3 بعد از ظهر، فوت رُسنان توسط دکتر ثبت شد. (رُسنان هم مثل خیلی از اندونزیایی‌ها از جمله دکتر ماریو فقط یک نام داشت.)

در همان معدن، نزدیک جایی که مرگ به رُسنان سلام کرد، یک نفر چوب باریکی را در بستر گل‌آلود گودال فرو کرد. صحنه‌ای که بسیار در معدن بانکا دیده می‌شود و در بهاری که گذشت، رُسنان فقط اولین نفر از 6 تنی بود که در طول آن هفته، جان خود را حین کار در معدن از دست دادند. سایر قربانیان حتی به بیمارستان هم نرسیدند، از جمله پسر 15 ساله‌ای که زنده زنده زیر آوار دفن شد.

این، بخش اول از مقاله قلع‌های خونین است. با نارنجی همراه باشید.


02-Miners-on-Bangka-Island.jpg

(کارگران معدن در جزیره بانکا، نزدیک جایی که رُسنان
به خاطر فروریختن آوار جان خود را از دست داد)


سه روز بعد از مرگ رُسنان و جمعه بعد از آن، نمازگزاران مسجد محلی همراه با خانواده و دوستانش برای سوگواری در خانهٔ برادر رُسنان گرد هم آمدند. در آن خانهٔ ساخته شده از بلوک‌های سیمانی، روی زمین بدون فرش نشستند، و سوپ برنج، رشته و ماهی خوردند.

برادر 57 سالهٔ رُسنان، رانی، به یاد می‌آوَرَد که رُسنان انتخاب‌های محدودی به جز کار در معدن داشت: «ما باید زندگی کنیم، به پول نیاز داریم.»


کدخدای روستا می‌گوید منطقه‌ای که رُسنان در آن کار می‌کرد یک معدن غیرقانونی است، که باید پُر و دوباره آماده برداشت شود. با این حال در همان زمانی که خانواده رُسنان مشغول عزاداری بودند، سه پسر نوجوان، خیس از باران، در عمق همان گودال و درست نزدیک آن چوب بلند و باریک که نشانهٔ مرگ کسی در آن محل بود، در حال تلاش برای به دست آوردن سنگ معدن قلع بودند.

دو تای آنها 15 سال داشتند و دیگری 16 ساله بود. هر سه با پای لُخت تا زانو، از دامنه گودال به پایین سُر خوردند و در بین یک دو جین معدن‌چی که در همان منطقه کار می‌کردند و همگی از مرگ رُسنان مطلع بودند، به کاویدن معدن ادامه دادند.


رُسنان در بین هزاران اندونزیایی کار می‌کرد که با کلنگ‌های روسی و سطل‌های خود هر روز در جزیره بانکا می‌چرخند و قلعی را استخراج می‌کنند که برای لحیم‌کاری اجزا داخلی تبلت‌ها، تلفن‌های هوشمند، و سایر وسایل الکترونیکی به کار می‌روند.

پرونده‌های پلیس نشان می‌دهد که به طور میانگین در طول سال گذشته، هفته‌ای یک نفر از معدن‌چیان بانکا به شکلی مشابه با رُسنان فوت می‌کند، و این نرخ دو برابر سال 2010 شده. اوضاع دارد بدتر می‌شود؛ در اواخر جولای نیز 5 معدنچی دیگر در بانکا زیر گل و لای مدفون شدند.


03-feature-tin35-production.jpg

بر طبق نمودار بالا، یک سوم کل قلعی که در دنیا استخراج می‌شود از بانکا، جزیره خواهرش بلیتونگ در شرق، و بستر این جزایر در دریا به دست می‌آید. همچنین 70٪ از قلع دنیا در دهه گذشته از چین و اندونزی استخراج شده.

از آنجایی که نیمی از قلع دنیا برای ساخت لحیم مورد نیاز برای استفاده در محصولات الکترونیک مصرف می‌شود، در بازار امروز قدرت انحصاری تقاضا کننده این ماده معدنی، تولیدکنندگان تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمندی هستند که مردم در سراسر دنیا در دست می‌گیرند.


در تعقیب مواد استخراجی از این معدن‌های خطرناک، به نام‌های آشنایی مثل کمپانی فاکسکان بر می‌خوریم، بزرگترین تولیدکننده محصولات اپل و سایر کمپانی‌ها. و بعد از آن، کمپانی Shenmao و کمپانی Chernan Metal Industrial از راه می‌رسند که -دو تا از بزرگترین تولیدکنندگان لحیم در آسیا و بزرگترین تأمین‌کنندگانِ فاکسکان هستند و- 100٪ از قلع مورد نیاز خود را از اندونزی خریداری می‌کنند.

شنمائو تخمین می‌زند که خود بزرگترین تأمین‌کننده بازار چین باشد، کشوری که امروزه مهد تولید محصولات الکترونیک جهان است و تولیداتش 16٪ از بازار دنیا را پُر کرده. گفته می‌شود که چرنان نیز مشتریان دیگری از جمله سونی، پاناسونیک، سامسونگ و LG را تأمین می‌کند.

سایر تولیدکنندگان لحیم از بیان منبع تأمین قلع خود سر باز زده‌اند، ولی محصول این تولیدکننده‌ها آنقدر برای صنایع الکترونیک حیاتی است که نمی‌توان تصور کرد شرکت‌های سازنده محصولات اپل از چیزی جز قلع برای تولید لحیم استفاده کنند. بر اساس اطلاعاتی که اپل در ابتدای سال میلادی به انتشار عمومی رساند، 179 تأمین کننده در زنجیره تولید این کمپانی -که فاکسکان مسئول ساخت دو محصول پرفروش آن یعنی آیفون و آیپد است، وجود دارند و این 179 شرکت همگی از قلع استفاده می‌کنند.


جزیره اسب دریایی

bangka-belitung-satellite.jpg

بخش شمالی جزیره بانکا تقریبا یک درجه زیر خط استوا قرار دارد، درست در نزدیکی ساحل شرقی سوماترا. جمعیت آن 960 هزار نفر است و قرن‌ها است که به خاطر معادن قلعش شناخته شده. در سال 1841، وقتی هلند آنجا را کنترل می‌کرد، در گزارشی آن را اینگونه توصیف کردند: «شایعه‌ای هست مبنی بر اینکه این جزیره، آنقدر از فلز اشباع شده که افراد محلی را مسموم می‌کند تا زمانی که "متأسفانه همگی بدون استثناء می‌میرند."»

امروزه گرچه نخل‌های مواج بر روی ساحل سپید بانکا سایه می‌افکنند ولی داخل جزیره، به خاطر معدن‌کاوی از زیبایی‌های طبیعی عاری شده است. بخش‌های گسترده‌ای از زمین به خاطر فعالیت‌های معدنی از پوشش گیاهی خود که درخت‌های کائوچو و خرما و مناطق چرای دام بوده، عریان شده‌اند و در جای آنها، گودال‌های پر شمار در وسط ماسه‌های سرخ و قهوه‌ای به وجود آمده، انگار که هزاران شهاب‌سنگ از آسمان بر منطقه فرود آمده باشند.


bangka-inside.jpg

معدن‌چیان در نزدیکی سطح زمین به دنبال کاسیتریت می‌گردند. یک ماده معدنی تیره‌رنگ که عمده سنگ معدن قلع را تشکیل می‌دهد و به معنای واقعی، کار استخراج آن تماماً‌ با دست انجام می‌شود.

از آنجایی که تخمین‌های ارائه شده از سوی منابع صنعتی پراکندگی زیادی دارند، باید گفت که چیزی بین 15 تا 50 هزار معدنچی در مناطق مجاز و ممنوع دو جزیره بانکا و بلیتونگ -در شرق جزیره بانکا- در حال استخراج قلع هستند. گودال‌ها تقریباً گرد هستند و بین 4.5 تا 12 متر عمق دارند.

در درون گودال‌ها، معدن‌چیان در گروه‌های 3 تا 5 نفره کار می‌کنند؛ یا در حال کلنگ زدن و جابه‌جا کردن سطل‌ها، یا نشسته بر روی زانو‌هایشان برای کاویدن دیواره‌ها با دستان خالی. اگر بخت یار باشد و اعضای گروه به اندازه کافی شن و ماسه حاوی کاسیتریت برداشت کنند، سهم هر کدام‌شان از زندگی، 5 دلار -گاهی کمی بیشتر- در یک روز خواهد بود.


04-feature-tin35-405-maprock.jpg

جستجو برای قلع به واقع همه چیز را در بانکا تحت تأثیر خود قرار داده؛ حتی در پایتخت ایالتی، یعنی پانکال پینانگ (Pangkal Pinang ) که بزرگترین شهر در جزیره بانکا و معدن‌کاوی در آن رسماً‌ ممنوع است، قانون‌شکنان گودال‌هایی در نزدیکی تنها بزرگراه متصل به فرودگاه حفر کرده‌اند. حفره‌هایی به عمق 244 متر در پشت محوطه پارکینگ دفتر فرماندار وجود دارد. و همین‌طور گودال‌هایی در داخل محوطه بزرگترین بیمارستان شهر.


عطش دنیای مدرن

06-feature-tin36-off-shore.jpg

تقاضا برای قلع، عملیات معدن‌کاوی را از جزیره به ورای ساحل کشانده. ناوگانی از لایروب‌ها سنگ معدن را به لطف همراهی دولت از بستر دریا می‌مکند؛ آن هم در آب‌هایی که از وقتی قایق‌های سنتی از تنهٔ درختان ساخته شدند، ماهیگیران منطقه را تغذیه کرده‌اند.

لایروب‌ها که بر سطح دریا شبیه کارخانه‌های کوچک به نظر می‌آیند، با گروه‌های 3 یا 4 نفره از معدن‌چیانی کار می‌کنند که بر پشت این لایروب‌های دست‌سازِ متشکل از نی‌های محکم و لوله‌های بلند پلاستیکی سوارند. هر لایروب یک موتور دیزلی دارد که ماسه‌های کف دریا را می‌مکد. حالا اینها، دهکده‌های ساحلی را که زمانی در تملک کامل ماهیگیران یا توریست‌ها بودند، به اشغال در آورده‌اند.

هر چند این عملیات در عیان انجام می‌شود، ولی چه لایروبی در ساحل و چه معدن‌کاوی در جزیره هر دو به لحاظ قانونی ممنوع هستند. با این حال کسی اهمیتی نمی‌دهد. چه قانون و چه غیرقانونی، چه در خشکی و چه در دریا، مواد استخراجی هر روز وارد زنجیره تأمین قلع جهانی می‌شوند.


قلع اغلب ما را به یاد قوطی‌هایی می‌اندازد که در آنها سوپ آماده یا کنسروهای مختلف وجود داشت ولی امروزه آنها با قوطی‌هایی از جنس فلزهای ارزان‌تر که فقط قلع‌اندود هستند، جایگزین شده‌اند و کاربرد اصلی قلع همانا برای لحیم‌کاری است.

تولیدکنندگان دستگاه‌های الکترونیکی امروزه برای اتصال قطعات به یکدیگر، از لحیم‌هایی استفاده می‌کنند که بیش از 95 درصدِ آنها قلع است. این نقاط اتصال گرچه ریز هستند، ولی در همه جا به چشم می‌خورند؛ بنا به بررسی isuppli تنها در دو بورد به کار رفته در آیپد، 7000 نقطه جوش با لحیم به چشم می‌خورد.

Henkel که یک کمپانی تولید کننده لحیم در آلمان است، می‌گوید هر تلویزیون صفحه تخت می‌تواند تا 4.8 گرم لحیم در خود داشته باشد. آیپد یا سایر تبلت‌ها حداقل 20٪ از این حجم را دارا هستند که می‌شود چیزی بین 1 تا 3 گرم. این بدان معنا است که برای تولید هر 15 آیپد که در مجموع 8.16 کیلوگرم وزن دارند، لحیمی معادل لحیم به کار رفته در اتومبیلی با وزن 1814 کیلوگرم استفاده می‌شود.


05-feature-tin35-you.jpg

کمپانی تولید لحیم Cookson Group که در لندن قرار دارد، در فوریه به سهامداران خود گفت که رشد فروش لحیم تولیدی را مدیون سه عامل است: تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و سرورهای اینترنت.

کمپانی فاکسکان گرچه تأیید کرده که از شنمائو و چرنان لحیم مورد نیاز برای تولید محصولات را تهیه می‌کند ولی در مورد سایر تأمین کنندگان سکوت اختیار کرده و می‌گوید که از استانداردهای جهانی که برای مصونیت تأمین‌کنندگان مواد اولیه وضع شده، تبعیت می‌کند. بنابراین مشخص نیست که باقی نیاز به لحیم خود را از چه طریقی تأمین می‌نماید.

امروزه قلع اندونزی دارد بیشتر و بیشتر مورد علاقه کمپانی‌هایی قرار می‌گیرد که می‌خواهند خود را از منازعات کشورهای افریقایی دارای ذخایر مصون بدارند. در 22 آگوست، به عنوان بخشی از قانون Dodd-Frank، کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا از کمپانی‌های حاضر در لیست خود خواست که گزارش بدهد آیا از معادن مورد منازعه در جمهوری دمکراتیک کنگو، برای تأمین مواد مورد استفاده در زنجیره تولید خود استفاده می‌کنند یا خیر. از همین رو، خرید قلع اندونزی به یک جایگزین مناسب برای تأمین قلع مورد نیاز کمپانی‌ها تبدیل شده.

اپل نیز به خاطر نگرانی‌ها در مورد افریقا، در یکی از گزارش‌های امسال خود اشاره کرد که لحیم مورد استفاده توسط شرکای سخت‌افزاری خود را ردیابی کرده و 58 تأمین‌کننده جهانی در این زمینه دارد، ولی اشاره واضحی به هویت آنها نکرد.

در تماسی با یکی از سخنگوی اپل آقای «استیو داولینگ» و توضیح شرایط کاری در جزیره بانکا، او از ابراز نظر درباره تأمین‌کنندگان مواد اولیه اپل یا محل معادن خودداری و تنها به این نکته اشاره کرد که کمپانی متبوعش هزینه برخی برنامه‌های آموزشی در اندونزی را تقبل کرده، ولی این مربوط به افراد محلی می‌شود که ممکن است در شرایط بد مجبور به کار در کارخانه‌های الکترونیکی آسیا شده باشند.

انستیتو مطالعات صنعتی ITRI که مقرش در تایوان است، می‌گوید که 70٪ از کل قلعی که در دهه گذشته میلادی مصرف شده، تقریباً با نسبت مساوی از دو کشور آمده است: اندونزی و چین. بر اساس اطلاعات ITRI تقریباً 12٪ از تولید قلع چین مربوط به معادن کوچک است.

درست مثل خیلی از مواد اولیه که امروز به عنوان دارایی‌های ارزشمند به حساب می‌آیند، چین قلع استخراجی را صادر نکرده بلکه برای مصرف توسط تولیدکنندگان داخلی حفظ می‌نماید. چین به عنوان بزرگترین مصرف‌کننده قلع دنیا، مجبور به واردات فلز یا سنگ معدن خام از سایر کشورها است. بر اساس داده‌های رسمی دولت چین، در نیمه نخست سال میلادی، 13582 تُن قلع فراوری شده به این کشور وارد شده که 49٪ از آن، مستقیماً‌ از اندونزی آمده است.

در مقابل، اندونزی تقریباً تمام قلع تولیدی خود را صادر می‌کند که بنا به گزارش‌های دولتی بیش از 90 درصدِ آن از بانکا و بلیتونگ می‌آید. این بدان معنا است که حجم زیادی از صادرات قلع از بانکا یا پیرامون آن سرچشمه می‌گیرد و بیشتر تلفن‌های فروخته شده در امریکا (به عنوان بازار اصلی) و دنیا، تقریباً بخشی هر چند کوچک از این جزیره نفرین‌شده را در دل خود جای داده‌اند.


  بخش دوم مقاله: آن قلع خونین درون تلفن هوشمند و تبلت شما
  بخش سوم مقاله: آن قلع خونین درون تلفن هوشمند و تبلت شمابحث و نظرات

Goat

لیاقت شما همون سایت gsm هست :|


Arad

خطرناک ولی لازم و مفید


محمدرضا

خیلی حال میکنم با این مطالبت اقای دادگستر.نارنجی یه طرف یه همچین پستایی هم یه طرف


Abed

به بهانه آن قلع خونین درون تلفن هوشمند و تبلت شما (بخش اول)
مشگل اینجاست که کاری ازدستمون بر نمیاد براشون.والا هیچ کس از این وضعیت راضی نیست.وضعیت معدنچیان آفریقائی هم که الماس رو واسه حلقه ازدواج(مثال)استخراج میکنن هم بهتر از اینا نیست و همه هم تو دنیا میدونن ولی چه کار میشه کرد جز افسوس خوردن؟؟
Troll-Aw-why


من خودم وقتي لحيم كاري مي كنم، براي اتصال هر دو تا سيم حدود يكي دو گرم قلع مصرف مي كنم و چندين برابر آن را دور مي ريزم. اين وسايل جديد با توجه به تكنولوژي نصب سطحي، كه قلع چنداني مصرف نمي كنن!


-29 رای
mehrdad gsm

نارنجی این کارت رد گم کنی بود تا از دعوای اپلی ها و یامی ها کم کنی ها .خوبه ادامه بده


به امید روزی که هیچ کس به خاطر فقر مالی دست به چنین کارانی نزند...


Apple

خوب اول از همه یه خسته نباشید به تیم فعال نارنجی میگم.
مطلب فوق العاده جذابی بود، آقای دادگستر همین امروز قرار بود که بهتون ایمیل بزنم که چرا دیگه مقاله های سریالی (ادامه دار) مانند گذشته در نارنجی نمیذارید،ولی الان که این مطلب رو دیدم خوشحال شدم.
به نظرم اگه تمرکز شما بیشتر بر اینجور مقاله های سریالی باشه خیلی بهتره مثل مقاله های (کنفرانس به یادماندنی D5 و مقاله آنونیموس)
چون اینجور مطالب هستند که نارنجی رو با دیگر سایت ها متفاوت میکنه.
Think different

ممنون:)


ARMOR

مطلب خیلی جالبی بود جامعه مدرن همیشه قربانی هم داره در مقابل این همه انسان که باسختی زندگی میکنن افرادی هم به زندگی خیلی عالی دست پیدا می کنن ، از انسان ها گذشته طبیعت هم بهای زیاده خواهی مارو میده


چرا نمی شه کاری کرد با مکانیزه کردن این معادن میشه جون خیلیا رو نجات داد ساخت وسایلشم دست شما جونا و دانشجوایه ملت هاست


عالی بود


هیچ کوه ثروتی را ندیدم، مگر آنکه چاه فقری در کنارش باشد.........


ملت واسه روزی 5 دلار (اگه خوش شانس باشن ) که شکم زن و بچشون رو سیر کنن خودشونو به کشتن میدن ، اون وقت شماها سر این که iphone بهتره با samsung با هم دعوا میکنین (که هیچ سودی هم واسه شما نداره )
واقعا shame تو روحتون


می شه تحت تاثیر شرکت های الکترونیکی بزرگ قرار نگرفت و تنها هنگام نیاز تلفن جدیدتری خرید.


تو کشور ما معدن قلع پیدا نمیشه؟


یه فیلم مستند هم در این مورد ساخته شده "موبایل خونی" ساخت کشور فنلاند، که شرکت نوکیا رو زیر سوال میبره
تو اون مستند نشون میده چه جوری از کارگرا(که خیلی هاشون بچه هستن) بیگاری می کشن واسه استخراج مواد از معدن،تو یه جا هم نزدیکه خود این کارگردان رو بخاطر فیلم برداری بگیرن بکشن.


-12 رای
mehrdad

فاز نداد بخونم ااما این مطالب جالب هستند


اگه یادتون باشه دوسال قبل مستندی با نام موبایل خونین از شبکه 4 سیما پخش شد و به این موضوع اشاره ویژه ای کرد


امیر کوروش

خوب بعضی به خاطر کمبود کار مجبور میشن این کار هارو قبول کنن تا خرج زندگیشونو در بیارن !؟!؟!؟!


آدم واقعا نمیدونه که خودشو باید با اونی که تو امریکا داره با شبکه 4G با موبایلش ویدیو میبینه و یا با کشتی تفریحی خودش سفر میکنه مقایسه کنه یا با این بدبختا که به خاطر 5 دلار جون خودشونو به خطر میندازن. واقعا دنیای عجیبیه.


ayne

خیلی حالم گرفته شد.
از ثروتمندها متنفرم


Bar_Code

حتما آه همین بدبختا گریبانگیر نوکیا شده که به خاک سیاه نشسته


چرا بعضی ها باید این جوری زندگی کنن که هشت شون گروی نه شون است اما بعضی ها هر ما سه چهار تا مو بایل بخرن


سیدحمید

چرا!!!!!!!!!!!!
واقعا چرا!!!!!!!!!!!!!!!!!
نظر منو پاک کردید؟؟؟؟!!!!!!


سید رضــا

ببخشید به کامنت بالایی ربطی نداره. ولی خواستم بخاطر اعتراضی که در پست قبلی به آقای دادگستر کردم راجع به مطالب امربوط به اپل، معذرت خواهی کنم، فقط منتظر بودم یه مطلبی که مربوط به اپل و سامسونگ نداشته باشه اینو بنویسم که طرفداران متعصب نگن حالا که از سامسونگ مطلب گذاشت داره اینکارو میکنه.هر چند هنو رو حرفم هستم که یـه مقدار بین برندها تبعیض قائل شدن، ولی باز بخاطر زحمتی که میکشن انصاف نبود و خبرهای روز رو ترجمه میکننو میزارن تو سایت ازشون تشکر میکنم و خسته نباشید میگم.


این واقعیت تلخ توی معدن های ذغالسنگ کرمان هم اتفاق میفته و هر چند وقت یک بار به علت ریزش معدن تعدادی از کارگران زحمتکش که توی شرایط خیلی سختی کار می کنن میمرند و کسی هم حرفی نمیزنه و حتی یک تومان از دیه های قربانیان حوادث رو هم نمیدن Troll-Aw-why


شاهین ‍‍‍پناهی

نمیخوام ظالم باشم ولی امورات دنیا باید بگذره دیگه البته حق انسانها این نیست


واقعا که


-14 رای
نارُون

از ما كه پولدارترند فكر ميكنيد يك كارگر يا كارمند ايراني روزي چند دلار درامد داره


تو که از محنت دیگران بی غمی نشاید که نامت را نهند آدمی
واقعا متاسفم برای خودم
من بیش از گجتای زیادی دارم
وقتی فکر میکنم که فقط واسه قلع استفاده شده توش این همه ادم جونشونو از دست دادن و....
به خودم اصلا حس خوبی ندارم که دارم حمایت میکنم این چرجه رو..،
از طرفی نمیشه بی تکنولوژی زندگی کرد یا بهتره بگم نمیشه راحت زندگی کرد
بعضی وقتا حالم از این دنیا و رسمش بهم میخوره
یکی پا رو پا میزاره و پول رو پولش میاد (مثه بیل گیتس)یکیم مثه اینا به خاطر 5$باید جونشو از دست بده
اخه چرا دنیامون ازجوریه؟
این کجاش با عدل الهی جور در میاد؟
دنیای قشنگی نداریم

ممنون نارنجی


قلع تو قوطی هایه کنسرو هم برایه پوشوندن قسمتایه سطحی قوطی مصرف زیادی داره فک نمیکردم مصرفش تو دنیایه گجت ها بیشتر از قوطی کنسروه


MONEY!
غرب غیر از این چیزی مگه میشناسه؟
داره دنیا تو ثروت به 90 به 10 نزدیک میشه
یعنی 90 درصد ثروت دنیا رو 10 درصد مردم دنیا در اختیار دارن
تو فکر بودم با اون چند صد میلیاردی که اپل فقط به شکل پول نقد داره نگهداری میکنه میشه چیکار کرد
چند میلیون آدم رو از مرگ و فقر نجات داد؟
چقدر دنیا رو قشنگ تر کرد؟
یا یه فکر بهتر...
ثروت رو به رخ دیگران کشید!
تو این فکرم که سرمایه داران عظیم دنیا بین پول و انسانیت کدوم رو انتخاب می کنن...


با عرض ادب و احترام
متاسفانه این حرف کل حقیقت رو در بر نمیگره و در واقع خرافه است. جملات زیبایی که عملکرد خطرناک دارند.
چرا خطرناک؟ خیلی ساده. دو نفر هر کدوم یک کیلو گندم دارند. یکی همش رو می خوره. ولی دیگری اونو می کاره و سختی برداشتش رو تحمل می کنه. سال بعد اولی هنوز هیچی نداره و دومی ۷۰ برابر گندم داره.
علت اصلی عقب ماندگی بعضی ها و ثروت مند شدن دیگران رو باید با دید دیگه ای دید. نه لزوما هر کس که داراست خون ندارها رو مکیده.


دوست عزیز. احساسات پاکت رو درک میکنم. ولی فقط فکر کن اگر بیل گیتس نبود اون بیچاره ها همون روزی ۵ دلار رو هم نداشتند. مقایسه کن با چین که در متن هم اومده و قلعش رو خودش مصرف میکنه و احتمالا شرایط برداشت از معدن هم ایمن تره. پس دست بیل گیتسها به خون این بیگناها آغشته نیست لزوما. ایراد کار جای دیگست.


کامران

عزیز دل برادر
کسی که دزدی کرده و ثروت مند شده باید ازش متنفر بود. ولی کسی که تولید کرده و کار ایجاد کرده و باعث شده امثال این آدمهای فقیر و ضعیف لا اقل روزی ۵ دلار درآمد داشته باشند واقعا گناهی نکرده اند. گر معدنچیان کار بهتر و با درآمد بالاتر و خطر کمتر سراغ داشتند حتما انجام می دادند.


کاش سامسونگ برای جان انسان ها ارزش قائل بود نه برای پول


پس از روی دلخوشی برن تو معدن کار کنن؟
اگه مجبور نبودن که نمی کردن. کسی که بالا نشسته، خوب میدونه باید ملت رو گشنه کنه و گشنه نگه داره، زادولد زیاد کنه تا بتونه دست به هر جنایتی که می خواد بزنه.


نارنجی در مورد بازیافت توضیح ندادی؟


نمی خواد دنبال غرب بگردی! نسخه ای که واسه ما نوشتن از اینم بدتره. غربم شده بهونشون.


غرب:)؟ متن رو دوباره بخون.صحبت سر شرقه سر چین شرقیه نه سر غرب
بدشم مگه تو با پولات دنیا رو قشنگ میکنی؟دنیا رو بیخیال شهرت چی؟ محلت چی؟نگو اره باورم نمیشه
چند نقر رو از فقر نجات دادی؟

اپل بنیاد خیریه نیست سازنده کامپوتره با هزاران هزار پرسنل

من موندم شما به چیزم فکر میکنی اصلا؟ از کامنتت معلومه چی کاره ای


hex sunny night

همیشه ثروتمندای دنیا کارشون دست فقیر فقرا گیره . دنیا که فقط مدیر و کارمند و... از این شغل ها نمی خواد . شما فکر کنید اگه این آدمایی قلع تولید میکنن یک روز دست از کار بکشن دیگه شما نمیتونی حتی ۱۱۰۰ بگیری . ولی خدا از اون بالا توی گوششون میخونه آفرین کار کنید...نگاه کن آنجا کمی قلع است......از کنار برو تا با عزراییل شاخ به شاخ نشی........
واقعا الآن اونجا اگه کل ماه رو کار کنن میشه ۱۵۰ دلار که حدود ۳۰۰۰۰۰ تومن میشه . کارگر ایرانی ۸ ساعت کار میکنه حداقلش ۱۵ دلار میگیره.


Thundro

این یک پیشنهاد عالی است. نارنجی اگر امکانش هست در مورد بازیافت و لزوم همکاری جمعی مطلب بگذارید.


shahab

جناب آقای دادگستر عزیز و دوستان نارنجی
بسیار خوشحالم از مطالبی که در این زمینه منتشر می کنید
این مطالب نشون میده که شما چقدر درک درستی از اداره کردن یک سایت دارید
از مطالبی که شما منتشر می کنید و لای اخبار تو در توی تکنولوژی یک مطلب خاص و مرتبط رو انتشار می دید هیجان زده می شم
در هر حال سپاس سپاس سپاس از نگاه حرفه ای شما


جعفر

سلام.نارنجی عزیز چرا تو سایت یه قسمت برای گفتگوی آن لاین این کاربرای خوبت نمیزاری مطمئنا با استقبال روبرو میشه


بنده خداها مثل ما جهان سومی هستن. خودشون اصول ایمنی رو رعایت نمی کنن و خودشون ضربه میخورن. اصولا در کشورهای جهان سوم جان انسانها خیلی کم ارزشه.


رئيس جوجه های پاییز

شما هم ديگه فاز نده ، من خودم اصولا آدم منتقدي ام ولي شما يه روز بري کارگري که تازه خيلي از اين کار راحتتره بيست و پنج تومن بهت ميدن ، درواقع چيزي بيش از ده دلار ، يعني دوبرابر بهتر حالت کارگراي معدن قلع .
جديدا مد شده هرچي ميشه زود ربطش ميدن به ايران که ما اينجوريم ما اونجوريم . کشور اوضاعش خراب هست ولي ديگه هرچيزي رو هم الکي شاخ نکنيد .


گل گفتی داداش تازه حقوق کارگر در یک روز 30 تا 35 هزار تومانه نه 25 هزار تومان


IOS 7 for ever

sherkata bian pishe khodam beheshon sim lahim bedam
dg nemikhad in hame talafat jani bedan.


کار سنگین بدون امکانات مارگرها تحت تاثیر قرار داد
از این به بعد با گجت ها که کار میکنم یادشون میکنم


خسته نمیشین از این غر زدن بسه دیگه


Pages

پربیننده ترین های ماه

تیم نارنجی

تمام حقوق برای نارنجی محفوظ است. ارجاع و استفاده موردی از مطالب در دیگر سایت ها و رسانه های الکترونیک تنها با ذکر نام نارنجی و درج لینک
به همان مطلب در نارنجی مجاز است. ذکر مطلب در رسانه های چاپی فقط با کسب اجازه قبلی مجاز است.

© 2007 - 2014 Narenji.ir

توسعه و میزبانی: پات شرق