طرح دو مقر جدید گوگل و اپل درباره فرهنگ کاری آنها چه می گوید؟

هفته گذشته بود که گوگل طرح های مقر جدید خود در نزدیکی خلیج سانفرانسیسکو را منتشر کرد. مجموعه ای از 9 ساختمان قائم الزاویه با شکستگی در وسط که سقف اکثرشان سبز است و همه با معبرهایی در ارتفاع بالا به هم وصل اند. این طرح پر است از افرادی که در حال استفاده از فضاهای رو باز کمپ جدید هستند. در طرح ها می توان افرادی را در حال غذا خوردن بر روی سقف ساختمان ها دید. در اطراف ساختمان ها هم تمرین های گروهی یوگا و قدم زدن بر روی پیاده روهای چوبی مشخص است.

همان طور که می دانید اپل هم از سال 2011 برنامه های خود برای ساخت مقر جدید در دره سیلیکون را رونمایی کرده؛ مقری که شبیه چرخ آهنگ (TrackWheel) معروف آیپاد است و استیو جابز هم یک بار از آن به کشتی فضایی یا بشقاب پرنده یاد کرد. یک طرح متقارن دایره وار که اگر بخواهید آن را برای کسی توصیف کنید احتمالا از واژه دونات استفاده خواهید کرد. با سقفی سیاه (نه سبز) و طراحی مینیمال. در طرح های آن، افرادی را در خارج از ساختمان می بینیم ولی کسی روی سقف نیست.

می توان گفت در پشت رویکردهای متمایز این دو طرح، ارزش ها، فرهنگ و دیدگاه دو غول دره سیلیکون نهفته است. در ادامه مطلب می توانید نظرات پروفسور «برایان شرمر» از دانشگاه ویسکانسین در میلواکی را درباره این دو معماری متفاوت بخوانید. او استاد معماری و متخصص طراحی محیط های کاری است.

معماری به عنوان آینه هویت شرکت  

google_bayview_wp.jpg

  برایان شرمر: کسب و کار گوگل چیزی است وسیع، پراکنده و [به ظاهر] نا مرتب. آنها با جستجوی اینترنتی کارشان را شروع کردند و حالا دارند وارد حوزه سخت افزار می شوند، محصولاتی مثل کروم بوک پیکسل و گوگل گلس. به طور مشابه، کمپ بعدی آنها هم بیشه ای است از اندیشه ها و حوزه های جدید.

apple-1.jpg

  برایان شرمر: اما مقر جدید اپل، از نوعی معماری برخوردار است که هدف آن "دیده شدن" است. این شرکت به دنبال زیبایی ماندگاری است که گذر زمان بر آن تاثیر نگذارد.

سبک معماری به عنوان ابزاری برای استخدام های جدید

شرمر گوگل و اپل را دو شرکتی می بیند که در حال رقابت برای استخدام طراحان و مهندسینی با درخشان ترین ذهن های دنیا هستند. او فکر می کند هر دوی آنها طراحی مقر خود را طوری انتخاب کرده اند که جذب افرادی اندک متفاوت از یکدیگر را میسر سازند.

google-messiness.jpg

  برایان شرمر: احتمالاً دیدگاه گوگل جذب افرادی است که شیفته محیط های شلوغ و آشفته ولی پر از نعمت های غیر مترقبه (مثل ایده هایی که از خلال بحث های اتفاقی بیرون می آیند)هستند.

apple-2.jpg

  برایان شرمر: اما اپل شرکتی به شدت کنترل شده است. شاید کارمندان اپل هم افرادی هستند که جذب آن بینش خالص و به اشتراک گذاشته شده در کل شرکت اند، یعنی همان ظرافت طبع جانی آیو.

ساختمان ها به عنوان محیط های کار  

google-3.jpg

  برایان شرمر: معماری می تواند یک زبان خلاصه و انتزاعی باشد ولی قلب گوگل در اصل روی پوستش کشیده شده. از این رو طرح مقر جدید می گوید این مکان جایی است که واقعاً می توان ساکن آن شد. (به چادرهای روی سقف دقت کنید.)

apple-3.jpg

  برایان شرمر: اپل نفوذناپذیرتر و مرموز تر است. ما در طرح مقر جدیدش فضاهای داخلی را نمی بینیم. من هیچ ایده ای ندارم که چطور گروه های کاری مختلف قرار است در داخل ساختمان جا بگیرند.

طرح ها با ما از چه سخن می گویند؟  

google-4.jpg

  برایان شرمر: در مورد گوگل، ما در جزئیات طرح غوطه ور می شویم. درک کردن ساختار آن سخت است. انگار که آنها موقع طراحی داشتند با خودشان فکر می کردند: بیایید فقط افراد را به داخل این محیط دعوت کنیم. این نوعی از معماری است که قرار است خود افراد کشفش کنند.

apple-4.jpg

  برایان شرمر: طرح های اپل بیشتر شبیه نقاشی های اندرو ویت هستند، یک نفر در نمای نزدیک بین چمن ها قرار دارد و در دور ساختمان را داریم. انگار نوعی عروج در مقر جدید اپل هست. سعی کرده اند به راستی از آن یک کار هنری بسازند.

christinas-world.jpg

تابلوی دنیای کریستینا: این نقاشی که هم اکنون در موزه هنرهای مدرن شهر نیویورک است و اندرو ویت آن را به سال 1948 کشیده. شباهت عکس قبلی با آن جالب است.بحث و نظرات

reza

به نوعی طراحی این دو ساختمان برگرفته از استراتژی و باورهای این دو کمپانی بزرگه.
همون طور نویسنده میگه طرح گوگل یکم شلوغ تره و افراد داخل طرح با آزادی بیشتری درحال رفت و آمد و استفاده از امکانات هستن که همون استراتژی گوگل تو محصولاتش هست.
ولی طرح اپل مرموزتر نمای داخلی قابل دیدین نیست به قول نویسنده ما نمی تونیم تصور کنیم که داخلش افراد چه جوری فعالیت میکنن که اینم همون محافظه کار اپل تو محصولاتش به یاد میاره.
به هرحال هر دوتا طرح زیبا هستن و این دو غول دنیای تکنولوژی شایسته همچین مقر شیک و زیبایی هستن.


metti

اینجاست که کارکنان حداکثر رضایت شغلی ممکن را خواهند داشت و در نتیجه بیشترین بهره وری و وفاداری به سازمان حاصل خواهد شد.واقعا همه چیز حساب شده و هوشمندانه پی ریزی میشه و چقدر روی کار گروهی ( TEAM WORK) و محیط کار حساس و دقیق هستن. اینجا هم دفاتر کار هست میز هست صندلی هست ولی اونی که باید پشت میز باشه نیست ولی کتش همیشه روی صندلیش هست.اگرم باشن در حالت یوگا (چرت) هستن بقدری هم روی کارشون تمرکز دارن که حتی جواب سلامت رو هم نمیدن.


mohammad

گوگل شاید امروز طرحی را ارائه کرد باشد که چشم نواز باشد ... اما اپل از سیاست طراحی استفاده می‌کند که ماندگار تر است ... مثل مدهای قیافه ....

قیافه‌های عجیب غریب همیشه و در همه ادوار بودند ... مثل هیپی‌ها ... و تا امروز که موهای عجیب و شلوار فلان جورک ... همیشه و در زمان خودشون هم جذابیت داشتند ... اما قیافه‌های کلاسیک مثل قیافه همیشه و در همه ادوار زیبا بودند و هستند ...

اپل هم در این طرح اصرار بر کلاسیک بودن داشته در حالیکه گوگل سیاست زیبایی گذرارا ترجیح داده ... البته برای یک مقر کاری به شخصه سیاست اپل رو درست‌تر میدونم ... چون طراحی گوگل ممکن است 10 سال دیگر بسیار بد به نظر برسد ... اما اپل نه ...


AminZ

اینا متوجه نیستند، باید طراحیه خوابگاهی رو پیاده سازی کنند.
شونصد نفر در یک اتاق 2*1

.
اینجوری آدم مجبور به انجام کارهای خلاقانه میشه. (اثبات شدست 100%)


حسین رحیمی

اپل=الهام از طبیعت - طراحی به ذوق طبیعی - پویا بودن مثل طبیعت - زیبا ولی آرام
گاهی بهار-گاهی تابستان
گوگل=خالق ایده های غیر طبیعی-طراحی زیبا و دلنشین-پویایی و زادگاهی برای ایده هایی که طبیعت هر چیز را نغییر می دهند
گوگل همیشه بهار و تابستان - پر شکوفه - پر میوه -زیبا ولی پر جنب و جوش
این شرکت ها در پروراندن ایده هایی که زمانی کوچک هستند ولی میتوانند بزرگ شوند خلاق ترین شرکت های تاریخ دنیا هستن


mrd

مبارکشون باشه ! Smile


طراحی های اپل بر پایه مینیمالسم (Minmalism) هستند و این ساختمان (One infinite loop ) هم از این قایده جدا نیست...


سلام بر

اپل يعنى تلفيقى إز عشق ابتكار خلاقيت و مدرنيزه


Steve Jobs

انجا مقــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــر یا ناسا
جالــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــب بود
مرسی نـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــارنجی
دمـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــت گرم


شرلوک

باید ساختمان دیمو رو ببینید اصلا با روح و جان آدم بازی میکنه
اون رو ببینید دیگه اینجا یادتون میره
تبلت هارو تو گونی! با نیسان وانت میارن و مثل گوسفند قربانی رو زمین میکشن تا ببرن تو ساختمون
ساختمانی با نمای خاکستری! اونجاهایی که کولر آبی گذاشتن رو بایه لایه فلز همرنگ ساختمون پوشوندن و روش رو سوراخ سوراخ کردن تا هوا بکشه (اوج خلاقیت)
اپل و گوگل باید بیان از اینا یاد بگیرن


GANDALF

مقر اپل کمی شبیه سازمان امنیتی که دارن رو پروژه های نظامی کار میکنن ادم باورش نمیشه دارن روی ایفون و ایپد و مک و... کار میکنن.


moji

طراحی گوگل طوری هست که بعدا باز هم میتونه ساختمون اضافه کنه و زیاد به کل طراحیش اسیب نزنه به نظر میرسه می خواد کم کم یه شهر پر از فناوری بسازه.


ahmad

اون جا چه قدر رو این چیزا سرمایه گذاری میکنن ما یه مجلس میسازیم 4سال توش بودیم میگیم جامون نیست میریم یه ساختمون دیگه و این روند ادامه دارد...
پربیننده ترین های ماه

تیم نارنجی

تمام حقوق برای نارنجی محفوظ است. ارجاع و استفاده موردی از مطالب در دیگر سایت ها و رسانه های الکترونیک تنها با ذکر نام نارنجی و درج لینک
به همان مطلب در نارنجی مجاز است. ذکر مطلب در رسانه های چاپی فقط با کسب اجازه قبلی مجاز است.

© 2007 - 2014 Narenji.ir

توسعه و میزبانی: پات شرق